Brněnská radnice plánuje zapojit studenty tří univerzit do řešení rozvoje města

Brno, 7. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Brněnská radnice začne zadávat práci studentům tří největších univerzit ve městě. V pondělí to řekl primátor Roman Onderka (ČSSD) s tím, že Brno by rádo využilo nadání vysokoškoláků k vytvoření praktických studií a dokumentů, které by pomohly rozvíjet město i podnikání v něm. "Magistrát začne spolupracovat s třemi vysokými školami – Masarykovou univerzitou, Mendelovou univerzitou a Vysokým učením technickým v Brně," nastínil Onderka s tím, že do spolku přizvou i hospodářskou komoru.

student250

Takzvaná meziuniverzitní studentská síť by podle primátora měla umět využít potenciál nadaných studentů pro tvorbu praktických studií a dokumentů. Ty chce magistrát použít k rozvoji města, ale prostřednictvím hospodářské komory i pro soukromý sektor. "Rádi bychom posílili přenos teoretických vědomostí studentů a akademiků do praxe a na druhé straně prostřednictvím praktických zkušeností obohatili výuku studentů zapojených vysokých škol," vysvětlil Onderka.

Město Brno přitom v projektu sehraje klíčovou roli. V kompetenci magistrátu bude například zadávání témat, která se stanou předmětem řešení studentských týmů. "Každý rok město definuje sedm praktických témat, na jejichž řešení má zájem. Tato témata studenti zpracují do formy analytických a návrhových studií. Hodnotící komise pak vybere pro každé téma nejlepší práci, kterou rozpracuje do odborné expertní analýzy," popsal projekt Onderka.

Univerzitní a studentské město Brno dosud se svými vysokými školy nijak systematicky nespolupracovalo. Převládal totiž názor, že univerzity jsou záležitostí ministerstva školství. Výjimkou byla spolupráce na velkých projektech typu CEITEC, ICRC nebo při výstavbě univerzitního kampusu v Bohunicích. "V současnosti již tento názor neplatí a naopak úzká spolupráce se mě jeví jako velice žádoucí, přínosná a smysluplná," přiznal Onderka.

Podle brněnského primátora studenti údajně často kritizují vysoký stupeň teoretického vzdělání, které se jim na vysokých školách a univerzitách v České republice dostává - školy je však neumí připravit pro praxi. "Náš projekt jim nabídne prakticky orientovaný způsob výuky," řekl primátor s tím, že podobný projekt postavený na vzájemném partnerství důležitých regionálních institucí nemá v Brně obdobu.

Největším přínosem projektu pro Brno je především skutečnost, že studentské týmy budou řešit témata zadaná přímo městem. Kontakt a koordinace studentů ze strany radnice bude podle primátora znamenat pro zaměstnance magistrátu zároveň novou zkušenost se spoluprací s akademickou sférou. "Úředníci by díky tomu mohli získat i řadu nových pohledů na konkrétní problémy,“ myslí si Onderka. 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...