Lékaři se snaží naučit Brňany první pomoci lidem postiženým zástavou srdce

Brno, 10. října 2011 (MEDIAFAX) - Lékaři jihomoravské záchranné služby společně s pracovníky dopravního podniku v pondělí v centru Brna názorně lidem ukazovali, co mají dělat, pokud v jejich okolí někoho náhle postihne zástava srdce. Využili k tomu speciální autobus postavený v Rašínově ulici.

infarkt250

"Připojili jsme se k celostátnímu projektu České resuscitační rady Zachraňte život," řekla mluvčí krajské záchranky Barbora Zuchová. "Potřebujeme totiž zvýšit povědomí veřejnosti o příznacích srdeční zástavy a významu dvou jednoduchých kroků pro záchranu lidského života: přivolání záchranné služby prostřednictvím tísňové linky 155 a provádění nepřímé srdeční masáže," dodala.

Podle mluvčí dopravního podniku Lindy Škrancové se proto během října objeví v brněnských tramvajích, autobusech a trolejbusech instruktážní samolepky s praktickým návodem na poskytnutí pomoci při srdeční zástavě.

Poskytnutí pomoci je přitom podle zdravotníků velmi jednoduché. "Zavolání na linku 155 pomocí mobilního telefonu a provádění srdeční masáže musí zvládnout úplně každý, včetně větších dětí. Operátoři tísňové linky 155 zároveň volajícího provedou po telefonu správným postupem, než na místo přijede posádka záchranné služby," řekla Zuchová. Zahájením resuscitace u člověka se srdeční zástavou, tedy ve stádiu klinické smrti, podle ní nelze nikdy nic pokazit. "Je možné ale člověku zachránit život," zdůraznila.

V Jihomoravském kraji vyjíždějí týmy záchranné služby každý rok v průměru k 700 případům srdeční zástavy. V terénu se podaří obnovit životní funkce u pětačtyřiceti procent pacientů. Toto číslo ovšem podle Zuchové nevypovídá o následném přežití pacientů a jejich zapojení zpět do aktivního života. "Resuscitace zahájená svědky srdeční zástavy zvyšuje šanci na přežití trojnásobně oproti případům, kdy není poskytnuta první pomoc žádná. Mnoho našich spoluobčanů tak dnes mohlo žít, pokud by jim byla poskytnuta pomoc správně a včas," řekla mluvčí záchranky.

Srdeční zástava se projevuje náhlou ztrátou vědomí, obvykle následovanou pádem postiženého na zem. Většina lidí po vzniku srdeční zástavy nepřestane dýchat úplně, ale po dobu několika dalších minut člověk takzvaně lapá po dechu. Tento stav vyžaduje okamžité přivolání záchranné služby a neprodlené zahájení resuscitace. Častou příčinou neposkytnutí pomoci bývá nerozpoznání srdeční zástavy nebo obava z vlastního selhání.

Pro záchranu postiženého je nejdůležitější nepřímá srdeční masáž. Podle Zuchové musí být střed hrudníku stlačován do hloubky pěti až šesti centimetrů frekvencí 100 až 120krát za minutu. "Rytmickým stlačováním hrudníku lze rozpohybovat krev transportující kyslík do mozku. Srdeční masáž je nutné bez váhání zahájit co nejdříve, protože mozkové buňky přežijí bez kyslíku jen velmi krátkou dobu," řekla mluvčí záchranky.

Provádění samotné srdeční masáže stačí k přežití většiny postižených. Umělé dýchání z úst do úst je naopak dnes vyhrazeno jenom dobře vyškoleným zachráncům. Podle záchranářů by lidé měli přesto vyhledat kurz první pomoci, kde je tato technika vyučována, protože umělé dýchání má velký význam při resuscitaci dětí nebo tonoucích.

Srdeční zástava postihuje v Evropě přibližně půl miliónu osob ročně. Nejčastější příčinou je závažné onemocnění srdce, například akutní infarkt srdečního svalu. Vlivem změn životního stylu, stresu, kouření a dalších rizikových faktorů však narůstá výskyt srdečních zástav u velmi mladých osob, včetně sportovců. Srdeční zástava vzniká obvykle neočekávaně, často z plného zdraví a bez varovných příznaků. "Nikdo z nás neví, zda se v příštích minutách nestane svědkem takové příhody nebo zda nebude pomoc potřebovat sám,“ varovala Zuchová. Ústav zdravotnických informací a statistiky podle ní evidoval v roce 2009 v České republice celkem 7815 resuscitací s přežitím pouhých 5,6 procent, zatímco v jiných evropských zemích přežívá téměř jedenáct ze sta postižených.

Za projektem Zachraňte život stojí zejména předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář, díky jehož nadšení se podařilo projekt uskutečnit. Inspirací byla rovněž úspěšná kampaň Two steps to save a life, která se uskutečnila ve Spojených státech amerických.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...