Bývalý rektor Masarykovy univerzity Fiala se stal vědeckým poradcem premiéra

Brno, 27. září 2011 (MEDIAFAX) - Nový post hlavního vědeckého poradce českého premiéra bude zastávat bývalý rektor a současný prorektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Premiér Nečas to v pondělí oznámil na tiskové konferenci k zahájení činnosti výzkumného centra CEITEC v brněnském kampusu Masarykovy univerzity.

 

Fiala

"V řadě vyspělých zemí, které skutečně sází na vědu, výzkum a inovace, je zvykem mít hlavního vědeckého poradce. Rozhodl jsem se tímto inspirovat a jmenoval jsem na tuto pozici dlouholetého a úspěšného rektora, profesora Fialu," řekl premiér.

 

Náplní práce nového poradce bude především spolupráce s předsedou vlády v oblasti řízení vědy, výzkumu a inovací. "Bude mít za úkol koordinovat veškeré vědecké a výzkumné aktivity a současně bude základním komunikačním článkem mezi vládou, vládní radou a vědeckou komunitou v České republice," uvedl Nečas.

"Poté, co se seznámím se všemi parametry svého nového působení, bude mým úkolem, co nejrychleji navrhnout opatření, která zefektivní fungování výzkumu a vývoje v České republice," řekl nový vědecký poradce premiéra Petr Fiala.

Za klíčové označil zhodnocení současného stavu reformy vědy a výzkumu včetně metodiky hodnocení výzkumu a vývoje, která má zásadní dopad na financování. Poté bude podle něj třeba stanovit další kroky pro zavedení reformy.

Petr Fiala stál v čele druhé největší české univerzity po dvě funkční období od roku 2004 do konce srpna 2011. V posledních dvou letech předsedal České konferenci rektorů. V době svého zvolení byl nejmladším rektorem v novodobé historii českého vysokého školství. Od začátku září působí ve funkci prorektora Masarykovy univerzity pro akademické záležitosti.

 

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...