Bývalý rektor Masarykovy univerzity Fiala se stal vědeckým poradcem premiéra

Brno, 27. září 2011 (MEDIAFAX) - Nový post hlavního vědeckého poradce českého premiéra bude zastávat bývalý rektor a současný prorektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Premiér Nečas to v pondělí oznámil na tiskové konferenci k zahájení činnosti výzkumného centra CEITEC v brněnském kampusu Masarykovy univerzity.

 

Fiala

"V řadě vyspělých zemí, které skutečně sází na vědu, výzkum a inovace, je zvykem mít hlavního vědeckého poradce. Rozhodl jsem se tímto inspirovat a jmenoval jsem na tuto pozici dlouholetého a úspěšného rektora, profesora Fialu," řekl premiér.

 

Náplní práce nového poradce bude především spolupráce s předsedou vlády v oblasti řízení vědy, výzkumu a inovací. "Bude mít za úkol koordinovat veškeré vědecké a výzkumné aktivity a současně bude základním komunikačním článkem mezi vládou, vládní radou a vědeckou komunitou v České republice," uvedl Nečas.

"Poté, co se seznámím se všemi parametry svého nového působení, bude mým úkolem, co nejrychleji navrhnout opatření, která zefektivní fungování výzkumu a vývoje v České republice," řekl nový vědecký poradce premiéra Petr Fiala.

Za klíčové označil zhodnocení současného stavu reformy vědy a výzkumu včetně metodiky hodnocení výzkumu a vývoje, která má zásadní dopad na financování. Poté bude podle něj třeba stanovit další kroky pro zavedení reformy.

Petr Fiala stál v čele druhé největší české univerzity po dvě funkční období od roku 2004 do konce srpna 2011. V posledních dvou letech předsedal České konferenci rektorů. V době svého zvolení byl nejmladším rektorem v novodobé historii českého vysokého školství. Od začátku září působí ve funkci prorektora Masarykovy univerzity pro akademické záležitosti.

 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...