Masarykovu univerzitu začalo řídit nové vedení v čele s rektorem Bekem

Brno, 1. září 2011 (MEDIAFAX) - Řízení Masarykovy univerzity se od 1. září ujalo nové vedení v čele s rektorem Mikulášem Bekem, který ve funkci vystřídal rektora Petra Fialu, jemuž 31. srpna skončilo jeho druhé funkční období. Ve čtvrtek to řekla mluvčí MU Tereza Fojtová.

"V nejužším vedení bude pracovat celkem šest prorektorů, což je stejný počet jako dosud, kvestor a kancléřka," upřesnila mluvčí.

Rektor Bek řekl, že svůj tým sestavil s ohledem na řešení klíčových úkolů, které před univerzitou v nadcházejícím období stojí. "Při zachování počtu šesti prorektorů jsem se rozhodl posílit personálně agendy související s výzkumnou orientací univerzity a řešením ekonomických otázek," řekl.

Šestice prorektorů, mezi něž rektor Bek rozdělil v souladu vnitřními předpisy univerzity část svých kompetencí, bude jmenována až po projednání s akademickým senátem v pondělí 19. září.

Předchozí rektor Fiala vedení univerzity neopustí. Podle Fojtové se stane prorektorem pro akademické záležitosti. "Bude mít na starosti akademické kvalifikace, doktorské studium a kvalitu akademických činností," upřesnila mluvčí univerzity. Ve funkci prorektory zůstane Ivana Černá z Fakulty informatiky, která se až dosud starala o informační technologie. Nyní jí bude svěřena vzdělávací činnost univerzity. Z prorektorů z předchozího vedení bude pokračovat také Jiří Němec z Pedagogické fakulty, který bude prorektorem pro záležitosti studentů.

Funkce prorektorů budou zastávat i dvě osobnosti, které ve volbách na funkci rektora kandidovaly proti vítězi. Prorektorem pro výzkum bude proděkan z Lékařské fakulty Petr Dvořák a prorektorem pro ekonomiku dosavadní kvestor Ladislav Janíček. Transfer technologií, strategické infrastrukturní projekty a kontrahovaný výzkum budou spadat do kompetence prorektora pro rozvoj, jímž se nově stane předseda Akademického senátu Lékařské fakulty Martin Bareš.

Kvestorem univerzity, který řídí hospodaření a vnitřní správu univerzity, je od začátku září Jan Vitula. "Vystřídal Ladislava Janíčka, jenž se začal věnovat akademické činnosti a již na jaře požádal o uvolnění z funkce," řekla Fojtová. Kancléřkou školy zůstává podle ní i nadále Iva Zlatušková.

Jiří Nováček

Související články: