Stará radnice se propadá, město dá na zajištění statiky nejméně 17 milionů

Brno, 31. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Nejméně 17 milionů korun bude stát zajištění statiky brněnské Staré radnice. Kvůli necitlivě provedeným stavebním úpravám z osmdesátých let minulého století se na ní totiž začaly objevovat poruchy statiky, řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Stara_radnice-portal250

Stará radnice patří k turisticky nejvyhledávanějším cílům v Brně a je také jednou z nejstarších světských staveb ve městě. Počátky její stavby sahají do 13. století.

"Statickým zajištěním zamezíme dalšímu sedání některých částí budov, které jsou již dnes viditelně narušeny trhlinami," řekl Onderka. Zároveň se zajištěním základů odborníci zrestaurují řadu hodnotných prostor historického komplexu - obnovu čeká podle primátora například freskový sál nebo klenotnice.

Vzhledem k tomu, že se experti pustí do oprav kulturní památky, počítá primátor Roman Onderka dopředu s možným navýšením odhadované ceny rekonstrukce. "Lze předpokládat takzvané nepředvídatelné vícepráce. Celou investici ovšem máme zařazenu ve schváleném rozpočtu kapitálových výdajů města Brna s celkovými rozpočtovými náklady ve výši 22,9 milionu korun," upřesnil primátor.

S opravami statiky Staré radnice začnou stavbaři ještě letos; práce budou pokračovat i příští rok, kdy by je dělníci měli podle Onderky také dokončit.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...