Vláda: Novým rektorem Masarykovy univerzity může být Mikuláš Bek

Praha, 29. června 2011 (MEDIAFAX) - Vláda na svém středečním zasedání potvrdila nominaci Mikuláše Beka na post rektora brněnské Masarykovy univerzity. Beka navrhl akademický senát a potvrdit ho musí ještě prezident Václav Klaus, funkční období jeho předchůdce končí letos 31. srpna.

mikulas_bek-muni250

Současnému rektorovi Petru Fialovi končí poslední srpnový den už druhé čtyřleté funkční období a akademický senát Masarykovy univerzity v Brně se novým kandidátem zabýval na svém dubnovém zasedání.

Novým kandidátem by se měl podle rozhodnutí akademického senátu stát dosavadní prorektor univerzity Mikuláš Bek, který získal 24 hlasů z celkového počtu 46 hlasů členů.

První volba kandidáta na funkci rektora se konala 18. dubna letošního roku, kdy se o pozici rektora ucházelo celkem pět uchazečů. V prvním volebním kole ovšem žádný z nich neobdržel dostatečný počet hlasů a do druhého volebního kola postoupili jen dva, ale opět žádný z nich nezískal potřebný počet hlasů.

Dne 26. dubna se proto konalo třetí kolo volby, zúčastnilo se ho všech 46 členů akademického senátu univerzity. Všechny hlasy byly platné, tři členové se hlasování zdrželi.

Podle zákona o vysokých školách je návrh na jmenování rektora přijat, jestliže se pro něj vyslovila nadpoloviční většina všech členů akademického senátu veřejné vysoké školy.

Sedmačtyřicetiletý Mikuláš Bek od roku 2004 působí jako docent v Ústavu hudební vědy při Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V rámci své akademické kariéry působil i na pražské Univerzitě Karlově i na Palackého univerzitě v Olomouci.

Bek se specializuje na hudební sociologii, dějiny novější hudby a hudební analýzu. Od roku 2008 působí rovněž na pozici předsedy Rady pro výzkumnou infrastrukturu brněnské Masarykovy univerzity a předsedy poradního orgánu rektora pro projekty strukturálních fondů.

Rektory vysokých škol jmenuje prezident na návrh akademického senátu příslušné veřejné vysoké školy. Ústava však současně říká, že rozhodnutí prezidenta republiky vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

Petra Hrubá, Jan Kálal

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...