Novým rektorem Masarykovy univerzity bude Mikuláš Bek

Brno, 26. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Novým rektorem Masarykovy univerzity, která sídlí v Brně, se stane dosavadní prorektor a docent filozofické fakulty Mikuláš Bek (46). Do funkce jej v úterý zvolil v třetím kole hlasování šestačtyřicetičlenný akademický senát univerzity, řekla mluvčí školy Tereza Fojtová.

mikulas_bek-muni250

Ke zvolení byl zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny členů akademického senátu, mezi nimiž zasedá i osmnáct studentů. Mikuláš Bek se stane nejvyšším univerzitním hodnostářem v okamžiku, kdy jej jmenuje do funkce prezident republiky. "Svůj mandát pak bude vykonávat až do konce roku 2015," řekla Fojtová.

Bek na začátku září nahradí ve funkci současného rektora Petra Fialu, kterému v srpnu vyprší druhé funkční období.

O post rektora na největší jihomoravské univerzitě se ucházelo pět akademiků - proděkan lékařské fakulty Petr Dvořák, toxikolog Ivan Holoubek, kvestor Ladislav Janíček, bývalý rektor a senátor Jiří Zlatuška a Mikuláš Bek. Při první volbě v únoru postoupili do druhého kola Bek a Janíček. Druhé kolo ale žádnému z nich potřebný počet hlasů nepřinesl, volba se proto musela opakovat a v úterý z ní vyšel vítězně Bek. Podle Fojtové získal potřebných 24 hlasů, jeho soupeř Janíček 19.

"Rád bych vyzval všechny členy akademické obce k intenzivní spolupráci v nadcházejících měsících, protože jsem si vědom tohoto, že univerzitu nečeká lehké období, ať už s ohledem na připravované změny v legislativě týkající se vysokých škol či velkých připravovaných projektů," řekl bezprostředně po zvolení Bek. Vedle funkce prorektora, působí také v Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU, který vedl v letech 1999 až 2004. Ve své vědecké práci se zaměřuje na hudební sociologii a dějiny hudby 20. století.

Za hlavní priority ve svém programovém prohlášení označil Bek kvalitu vzdělání a respekt ke svobodě bádání. Hodlá se zasadit o posílení prvků akademické samosprávy a prohlubovat spolupráci s univerzitními a dalšími výzkumnými partnery. Chce také podporovat excelenci ve výzkumu i ve vzdělávání a pečovat o vnitřní kulturu univerzity a její zaměstnance. Bude usilovat o snížení byrokratické zátěže, ekonomickou efektivitu a rozpočtovou stabilitu univerzity.

"Pro univerzitu je dobře, že se našlo pět osobností, které vedly důstojnou kampaň založenou na argumentech a věcných diskusích, i to, že samotný volební akt se odehrál v kulturní atmosféře. Jsem potěšen, že byl vybrán kandidát, kterého jsem navrhoval a podporoval," řekl odstupující rektor Petr Fiala.

Masarykova univerzita je jednou z nejvýznamnějších vzdělávacích a vědeckých institucí v České republice a uznávanou středoevropskou univerzitou. Zřízena byla zákonem z 28. ledna 1919 jako druhá česká univerzita. V současnosti má devět fakult s více než 200 katedrami, ústavy a klinikami, na nichž se vzdělává přes 43 tisíc studentů řádného studia. S více než 4000 zaměstnanci je Masarykova univerzita druhým největším zaměstnavatelem v Jihomoravském kraji. Hospodaří s ročním rozpočtem bezmála pěti miliard korun a majetkem v hodnotě téměř 11 miliard korun.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...