První veřejnou cyklojízdu po Masarykově okruhu doplní závody pro děti

Brno, 1. června 2011 (MEDIAFAX) - Masarykův okruh v Brně se v pátek poprvé otevře cyklistické veřejnosti. Večerní projížďkou po dráze otestuje zájem cyklistů o podobné akce, pokud bude silný, přidáme termíny pro veřejné cyklojízdy ještě v letošním roce, řekl ve středu mluvčí automotodromu Jiří Smetana.

cyklisti250

Areál Masarykova okruhu se otevře pro veřejnost v pátek 3. června už v 16.30. Páteční program pro cyklisty zahájí v 17 hodin závody pro děti, které se budou konat na minibikové dráze přímo v areálu automotodromu. Organizaci závodu zaštítil bývalý elitní cyklista a etapový vítěz z Tour de France Ján Svorada.

"Přesné propozice závodu vyplynou z toho, jaký o něj bude zájem. Systém tomu přizpůsobíme tak, aby si děti jízdu užily a nebyla pro ně nebezpečná," vysvětlil ředitel závodu Ľudovít Nazarej. Vítězové závodu v jednotlivých kategoriích dostanou věcné ceny od XCR Svorada Shop i od Automotodromu Brno.

Doprovodného programu se zúčastní i strážníci brněnské městské policie. "Pro děti i dospělé účastníky cyklojízdy připravíme jízdu zručnosti," upřesnila policejní preventistka Petra Kubišová. Cyklojízdy po závodní trati se pak zúčastní například i bystrčtí strážníci, kteří se na kolech starají mimo jiné například o bezpečnost návštěvníků Brněnské přehrady.

Samotná jízda odstartuje v 18.30 na cílové rovince Masarykova okruhu. "Peloton vyrazí po směru hodinových ručiček na celou trať, pojede tedy okruh přesně tak, jak jej jezdí automobiloví a motocykloví závodníci," řekla výkonná ředitelka automotodromu Ivana Ulmanová. Peloton cyklistů do prvního kola povede Ján Svorada.

Dobří rekreační cyklisté by mohli jeden okruh zdolat zhruba za deset minut. "Průměrný čas jednoho kola vítěze cyklistického závodu XCR Cannondale Cup byl osm minut a jedenáct vteřin," doplnil Smetana.

Na dráhu mohou vyjet cyklisté starší než deset let, do patnácti let je musejí doprovázet rodiče. "Každý cyklista bez ohledu na věk musí mít přilbu," upozornila manažerka pronájmu dráhy Iva Lacinová. Pro jízdu na dráze pak platí jediné zásadní pravidlo: za žádných okolností nejezdit do protisměru. "V době cyklojízdy je v provozu dispečink závodní dráhy, dispečeři mají kamerovým systémem pokrytý doslova každý centimetr dráhy. Pokud by tedy někdo měl například technické problémy, nemusí se bát, že by mu nikdo nepomohl," zdůraznila Ulmanová. Totéž podle ní platí i o zdravotním stavu. "Po celou dobu cyklojízdy bude na Masarykově okruhu připravená zdravotní služba, která v případě nutnosti může cyklisty ošetřit přímo na trati," vysvětlila.

Doprovodný program cyklojízdy je zdarma, do dětského cyklistického závodu se neplatí startovné. Samotná jízda po dráze je zpoplatněna symbolickými padesáti korunami za devadesát minut. Zdarma je rovněž parkování v areálu Automotodromu Brno, při příjezdu je třeba se orientovat podle ukazatelů na "Paddock".

Masarykův okruh je dlouhý 5403 metrů, jeho šířka je 15 metrů. Maximální stoupání dlouhé 917 metrů činí 7,5 procenta, klesání dlouhé 410 metrů je pětiprocentní. Převýšení okruhu je 73 metrů a absolutní traťový rekord je 1:35,874 minuty.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...