17. chřestové slavnosti v Ivančicích

Brno, 26. května 2011 - Ivančice ožily 17. Slavnostmi chřestu. Letos je akce oproti minulým ročníkům větší, nabízí více atrakcí, poprvé se tam platí vstupné a návštěvníci mohou ochutnat i více chřestových specialit v takzvané degustační zóně.

 

slavnosti_chrestu-P5193550_250

Kuchaři z několika restaurací na jednom místě nabízejí malé porce specialit z chřestu. Návštěvníci tak mohou bez průtahů a dalších potíží ochutnat, na co mají chuť. „Nabízíme chřestový předkrm s pražskou šunkou a jako hlavní jídlo máme telecí řízek a vařeným chřestem a vařenými bramborami,“ popsal prodávající v jednom ze stánků v degustační zóně. K dostání jsou ale chřestové saláty, pomazánky či chřestová pěnu a řada dalších specialit. Chřestové menu lze dostat i v některých ivančických restauracích. 

Slavnosti chřestu doprovází řemeslný jarmark a letos poprvé i farmářský trh. Pěstování chřestu v Ivančicích má dlouholetou tradici Zdejší chřest byl známý po celý Evropě, dovážel se například na vídeňský dvůr. „Rádi v Ivančicích říkáme, že zdejší chřest proslavil tenkrát v Rakousku – Uhersku Čechy a Moravu více než plzeňské pivo,“ podotkl Aleš Tureček z pořádajícího Kulturního informačního centra Ivančice. Slavnosti Chřestu potrvají do sobotního večera. Na návštěvníky čekají také s ochutnávky vín, živá hudba , divadlo a filmy o gastronomii anebo zábavným programem pro děti i dospělé. 

Chrest

Několik čísel:
-    Zúčastnilo se přes 5 000 návštěvníků, což všeobecně překonalo očekávání  organizátorů.

-    Soutěžní anketu vyplnilo 1 200 hostů, vyplynulo z ní, že většina účastníků slavností byla spokojena průběhem slavností, část přímo  nadšena.

-    Výtky byly pouze k malé kapacitě restaurací – tento nedostatek bude řešen a do příštího ročníku odstraněn.

-    Pro příští ročník bude program slavností rozšířen i o jeden den konání , o neděli. V pátek bude oficiální zahájení, hlavní program se bude odvíjet v průběhu celého víkendu.

-    Vedle ochutnávek gastronomických specialit, které zajišťovaly místní  a okolní restaurace se představilo 15 vinařů převážně z Velkopavlovické oblasti. Návštěvníci slavností tak měli možnost prorovnat chutě a vůně nejen chřestových lahůdek, ale i jihomoravského vína a tyto také dle otestovaných vzorků zakoupit.

zdroj: Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, foto: Leo Gabsdiel


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...