V Brně proběhne ProtestFest 2011

Brno, 18. května 2011 (MEDIAFAX) - Berme si, co nám patří - chtějme, co nám vzali - takový je motiv festivalu kultury a aktivismu ProtestFest, který ve středu začíná v Brně. Sérií happeningů v ulicích chceme vyvolat diskuzi o směřování alternativních aktivit a hnutí v Česku, řekla mluvčí akce Martina Malinová.

ProtestFest2011_250

Úvodní diskuze v rámci festivalu zaměřující se na současná alternativní hnutí a aktivity se uskuteční ve středu večer v klubu vegetariánské restaurace Vegalité. Přijedou na ni lidé soustředící se na propojení politiky, aktivismu a nezávislé kultury, například zástupci iniciativy Freedom not Fear, pražského Discentra, ČSAF, ostravské Futry, nebo festivalu MayDay v Praze.

V průběhu dalších tří dnů čekají návštěvníky festivalu hudební vystoupení, výstavy a happeningy. V pátek po poledni instalují organizátoři na Malinovském náměstí před Mahenovým divadlem informační stánek, který se bude podle Malinové věnovat květnovému zasedání G8 ve francouzském Dauville a chystaným protestům a protiakcím.

Pořadatelé chtějí letos podle Malinové ještě více než v minulosti navázat na model dřívějších streetparties. "Pokoušíme se připomenout lidem, že i oni mohou být tvůrci prostoru, který je obklopuje. Mohou aktivně přispívat do debaty o kulturní a sociální politice města, v němž žijí," řekla Malinová. Aktivní podpora nezávislé kulturní činnosti se podle ní totiž v Brně "rovná prázdné množině, či v horším případě spíše eliminaci".

Převážně levicovým aktivistům jsou trnem v oku zejména snahy brněnských zastupitelů za ODS, kteří se podle nich snaží účelově zabránit průběhu festivalu. "Občanští demokraté si zamluvili všechny možné termíny v období několika měsíců v Pisáreckém parku, kde se tradičně StreetFest koná," upozornila Malinová. Brněnská ODS se podle ní přitom nijak netají tím, že důvodem záboru plochy je ProtestFest a ne jejich vlastní akce. "Ukazují tak názorně, jak je myšlena jejich deklarovaná podpora kultury v druhém největším městě v České republice," dodal jeden z organizátorů ProtestFestu Dušan Rosenbaum.

Festival vyvrcholí v sobotu průvodem napříč městem. Účastníci vyjdou z Moravského náměstí, projdou kolem hlavního nádraží do Pisárek, kde se uskuteční open air Street Fest. Jeho návštěvníci se budou moci podívat i na divadelní představení, zúčastnit se graffity jamu či prohlédnout si infostánky nevládních organizací Amnesty International, Greenpeace, Děti Země, Realita.tv nebo ČSAF.

Jiří Nováček, grafika - zdroj: ProtestFest 2011

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...