V Brně proběhne ProtestFest 2011

Brno, 18. května 2011 (MEDIAFAX) - Berme si, co nám patří - chtějme, co nám vzali - takový je motiv festivalu kultury a aktivismu ProtestFest, který ve středu začíná v Brně. Sérií happeningů v ulicích chceme vyvolat diskuzi o směřování alternativních aktivit a hnutí v Česku, řekla mluvčí akce Martina Malinová.

ProtestFest2011_250

Úvodní diskuze v rámci festivalu zaměřující se na současná alternativní hnutí a aktivity se uskuteční ve středu večer v klubu vegetariánské restaurace Vegalité. Přijedou na ni lidé soustředící se na propojení politiky, aktivismu a nezávislé kultury, například zástupci iniciativy Freedom not Fear, pražského Discentra, ČSAF, ostravské Futry, nebo festivalu MayDay v Praze.

V průběhu dalších tří dnů čekají návštěvníky festivalu hudební vystoupení, výstavy a happeningy. V pátek po poledni instalují organizátoři na Malinovském náměstí před Mahenovým divadlem informační stánek, který se bude podle Malinové věnovat květnovému zasedání G8 ve francouzském Dauville a chystaným protestům a protiakcím.

Pořadatelé chtějí letos podle Malinové ještě více než v minulosti navázat na model dřívějších streetparties. "Pokoušíme se připomenout lidem, že i oni mohou být tvůrci prostoru, který je obklopuje. Mohou aktivně přispívat do debaty o kulturní a sociální politice města, v němž žijí," řekla Malinová. Aktivní podpora nezávislé kulturní činnosti se podle ní totiž v Brně "rovná prázdné množině, či v horším případě spíše eliminaci".

Převážně levicovým aktivistům jsou trnem v oku zejména snahy brněnských zastupitelů za ODS, kteří se podle nich snaží účelově zabránit průběhu festivalu. "Občanští demokraté si zamluvili všechny možné termíny v období několika měsíců v Pisáreckém parku, kde se tradičně StreetFest koná," upozornila Malinová. Brněnská ODS se podle ní přitom nijak netají tím, že důvodem záboru plochy je ProtestFest a ne jejich vlastní akce. "Ukazují tak názorně, jak je myšlena jejich deklarovaná podpora kultury v druhém největším městě v České republice," dodal jeden z organizátorů ProtestFestu Dušan Rosenbaum.

Festival vyvrcholí v sobotu průvodem napříč městem. Účastníci vyjdou z Moravského náměstí, projdou kolem hlavního nádraží do Pisárek, kde se uskuteční open air Street Fest. Jeho návštěvníci se budou moci podívat i na divadelní představení, zúčastnit se graffity jamu či prohlédnout si infostánky nevládních organizací Amnesty International, Greenpeace, Děti Země, Realita.tv nebo ČSAF.

Jiří Nováček, grafika - zdroj: ProtestFest 2011

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...