Dlužíme? Za co? Festival ProtestFest upozorní na potřebu veřejné diskuse

Brno, 21. května 2012 – Happeningem na Mendlově náměstí začne ve středu 23. května devátý ročník brněnského festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest. Program spojený s festivalem však začíná již dnes a potrvá do soboty 26. května, kdy vyvrcholí průvodem městem a odpoledním open air festivalem. Tématem letošního ročníku je ekonomická krize a návštěvníci se mohou jako vždy těšit na přednášky, promítání, diskuze, workshopy, happeningy a koncerty.

protestfest

„Chceme poukázat na to, že je normální, když nám někdo říká, že dlužíme, zeptat se: Za co? Chceme poukázat na to, že když jsme to nebyli my, kdo vytvořil dluhy, tak je normální to říct nahlas. Naším cílem je připomenout lidem, že je legitimní otevírat veřejnou diskuzi, (nejen) o tom, kdo je zodpovědný za krizi, otevírat politické i ekonomické otázky, zkrátka, že je legitimní protestovat." říká Jana Hrušková z kolektivu Protestfestu.

Tématem letošního ProtestFestu je ekonomická krize v celé své šíři. Od využívání krize k legitimizaci reforem, které dále prohlubují sociální nerovnosti, přes opomíjení zodpovědnosti těch, kteří současnou krizi způsobili, až k ochotě nás všech akceptovat tento stav jako jediný možný. Heslo "Nedlužíme Vám nic!" je odpovědí na současnou rétoriku zadluženosti a výzvou k občanské angažovanosti a aktivizaci.

Oficiální zahájení festivalu proběhne ve středu 23. 5. ve 14:00 na Medlově náměstí. Večer se bude konat benefiční koncert v klubu Favál, na kterém vystoupí skupiny Návrat druhé hlavy, Heretix, Křikzticha, Afarastafa a esazlesa.

Ve čtvrtek bude festival pokračovat diskuzí o krizi legitimity a roli občanské společnosti. Debata se bude věnovat i současným událostem a protestům jak v České republice (demonstrace a iniciativy proti vládním reformám, školnému, obsazení stany na Klárově, nově i v Brně), tak i ve světě (hnutí Occupy, M15 a další) Diskutovat budou Jakub Patočka, Ondřej Císař a Ondřej Slačálek. Diskuzi zahájí promítání dokumentu Závod ke dnu.

„Festival vyvrcholí v sobotu 26. května průvodem z Moravského náměstí a následným open air StreetFestem, kde na čtyřech scénách vystoupí hudební skupiny apro návštěvníky budou připraveny workshopy, graffity jam, really really freemarket, dětský koutek, veganské občerstvení a přednáškový stan," říká jeden z pořadatelů Dušan Rosenbaum. Jako každý rok se na StreetFestu budou prezentovat pomocí infostánků nevládní organizace a kolektivy Nesehnutí, Amnesty International, Greenpeace, ČSAF, Food Not Bombs, Kulkol a další.

Program

Doprovodný program spřízněných kolektivů:

Pondělí 21.5.

18:30 Přednáška a promítání dokumentu Just do it! [Brno, Café Falk]

Úterý 22.5.

19:00 Obsaď a žij! Akční den Kulkol a Food not Bombs. [Brno]

Program festivalu Protestfest:

Středa 23.5.

14:00 Oficiální zahájení Protestfestu [Brno, Mendelovo nám.], 20:00 Benefiční koncert, [Brno, Favál ]

Čtvrtek 24.5.

18:00 Promítání dokumentu Závod ke dnu a následná diskuze 20:00 „Co je vlastně v krizi a kdo komu co dluží?" [Brno, Kavárna Trojka]

Pátek 25.5.

19:00 Promítání dokumentu 161>88 o moderním českém antifašismu (doprovodný program) workshop na výrobu transparentů a masek do průvodu. [Brno, Vegalité]

20:00 Koncert Rootime special Protestfest warm up [Brno, Favál]

Sobota 26.5.

13:30 – Průvod [Brno, Moravské nám.] 16:00 StreetFest Open air festival [Pisárecký park u Anthroposu, Brno]

foto: archiv pořadatelů


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...