Francouzský festival Bonjour Brno začal

Brno, 17. března 2011 - I tento rok je pro příznivce francouzské a frankofonní kultury připraven festival Bonjour Brno. Návštěvníci se mohou již posedmnácté těšit na širokou nabídku kulturních akcí z různých oblastí, především koncerty, divadlo, filmové projekce, přednášky, výstavy, gastronomické večery, ale i tradiční turnaj v pétanque.

francouzska

Během prvních dvou týdnů festivalu se bude konat hned několik významných událostí: dvě setkání se zajímavými autory, dvě vernisáže, gastronomický večer věnovaný degustaci francouzského vína a také divadelní festival.

Ve středu 16. března proběhlo v knihkupectví Academia setkání se spisovatelkou Catherine Cusset. Romány Catherine Cusset, francouzské spisovatelky žijící v USA, byly přeloženy do více než patnácti jazyků. Nejznámnějším z nich je Un brillant avenir, který nyní vychází v českém překladu pod názvem Skvělá budoucnost. Román pojednává o tématech jako láska, vášeň, osudovost pokrevních pout či emigrace. Knihu pokřtila ve společnosti Chantal Poullain.

V tomto týdnu se příznivci fotografie mohou těšit na výstavu fotografií Alexandry Novosseloff a Franka Neisse nazvanou Zdi mezi lidmi.  Výstava potrvá od 17. března do 10. dubna v kavárně Trojka. Jedná se o fotografickou reportáž z osmi oblastí světa, které dělí zdi. Výstava s prvky cestopisu poukazuje na nesnáze každodenního života lidí žijících ve stínu omezujících bariér. Vernisáž za účasti autorky Alexadry Novosseloff proběhne ve čtvrtek 17. března 18.00. Hudebně setkání dokreslí skupina Shivanam. Na tuto akci je vstup volný.

Po víkendovém odpočinku čeká na všechny zájemce další vernisáž, tentokrát k zahájení výstavy kreseb a fotografií Heleny Zemánkové. Výstava nazvaná Toulky po pobřeží Armoriky provede návštěvníky po krásách Bretaně, a to od 21. března do 15. dubna. Setkání s autorkou proběhne v pondělí 21. března od 18.00 v prostorách Francouzské aliance. Doprovodný program bude vycházet z publikace sestavené z reprodukcí vystavených kreseb a poezie básníka Gérarda Le Gouica v češtině a francouzštině. Vstup na akci je volný.

Ve středu 23. března v 16.30 se bude opět v prostorách Francouzské aliance konat promítání filmu « L'autre côté de la mer » (ve francouzštině) a následná debata se Slimanem Benaïssou (tlumočená do češtiny). Tento nejvýznamnější žijcící alžírský dramatik, herec a režisér se ve svém díle zaměřuje především na otázky stereotypů, rasismu, sexismu či střetu kultur a sám se ve filmu objeví jako herec. Na festivalu se představí v rámci projektu Tvůrčí Afrika. Vstupenky v ceně 30,- Kč a 40,- Kč lze zakoupit na místě nebo předem v mediatéce Francouzské aliance.

Pro milovníky dobrého vína, kteří si včas rezervovali vstupenky, je připraveno příjemné zakončení pracovního týdne v podobě degustace francouzkých vín. Během kulturně-degustačního večera se účastníci dozví něco o víně z oblasti Gers a nebude chybět ani ochutnávka francouzského sýra. Akce se bude konat v pátek 25. března od 18.00 v Moravské bance vín.

Příznivci frankofonního divadla si přijdou na své od pátku 25. března do neděle 27. března, pokud zavítají mezi 8. a 22. hodinou do divadla Polárka, kde se bude konat již 15. ročník Festivadla, divadelního festivalu frankofonní mládeže z nejrůznějších koutů světa. Těšit se mohou na besedy, divadelní ateliéry různých žánrů a také dětské říkanky a písničky. Vstup na akci je volný.

Organizátorem festivalu Bonjour Brno je Francouzská aliance Brno. Hlavním cílem této české neziskové organizace je šíření francouzské kultury a jazyka v Brně a na jižní Moravě.

Záštitu nad festivalem převzali primátor města Brna Roman Onderka a velvyslanec Francie v České republice Pierre Lévy.

Festival se koná za finanční podpory statutárnícho města Brna.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...