Kam s vánočními stromky? Na sběrné středisko či vedle černé popelnice

Brno, 5. ledna 2023 – S odvážením vánočních stromků začala v těchto dnech svozová a odpadová společnost SAKO Brno. První vánoční stromky se u černých popelnic objevily již 27. prosince, tedy bezprostředně po skončení vánočních svátků. Velký nápor se očekává v týdnu po tříkrálové neděli.

sako brno stromek

Dosloužilé vánoční stromky patří na sběrné středisko odpadů, odkud jsou odváženy na kompostárnu. Další správnou možností je položit v předvečer svozu řádně odstrojený vánoční stromek vedle černé nádoby na směsný komunální odpad. Popelářský vůz jej pak v rámci standardního svozu odveze do areálu SAKO Brno, kde se z něho vyrobí teplo a energie pro brněnské domácnosti.

V každém případě by však měl být vánoční stromek důkladně zbavený všech vánočních ozdob, řetězů a háčků. Kmeny stromků v průměru nad pět centimetrů doporučuje SAKO Brno nařezat na přibližně metrové kusy. Silné a dlouhé kmeny není totiž lisovací zařízení svozového vozu schopné zpracovat a mohlo by se poškodit.

Nepotřebné vánoční stromky by lidé neměli odkládat na chodník, do parku či na jiné veřejné prostranství, z prostorových důvodů nepatří ani dovnitř odpadové nádoby, vždy vedle ní. Chybou je také pokládat stromek vedle kontejnerů na tříděný odpad, k podzemním kontejnerům a k popelnicím na bioodpad. Vozy svážející tříděný odpad a vozidla obsluhující podzemní kontejnery nejsou k jejich sběru uzpůsobeny.

Zdroj a foto: SAKO Brno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...