Technické muzeum zaplní centrum Brna historickými vozidly

Brno, 7. dubna 2022 – Kolona historických vozidel ze sbírek Technického muzea v Brně vyjede do centra města z areálu depozitáře muzea v Brně-Řečkovicích již tuto sobotu – 9. dubna. V rámci akce pod názvem „Muzeum v pohybu IV aneb potěšení pro kolemjdoucí“ projedou několikrát vybrané historické vozy TMB náměstím Svobody a přilehlými ulicemi a představí se veřejnosti.

historicky autobus

Poprvé se tato akce konala 15. května 2020, kdy došlo k relativnímu uvolnění proticovidových pandemických opatření. Letošní ročník Muzeum v pohybu IV představí zhruba 20 vozů. Na náměstí Svobody dorazí kolona kolem 15. hodiny. Po příjezdu vozidla projedou celkem 4x náměstím, a zatímco před dvěma lety nesměly vozy vůbec zastavovat, letos po každém průjezdu zůstanou některé z nich na náměstí stát, aby si je lidé mohli prohlédnout zblízka. Po každém dalším průjezdu se stojící vozy vymění a na závěr pak zhruba na 15 minut zastaví na náměstí Svobody. Kolem 15.45 se kolona vydá na poslední okruh a pak zpět do areálu TMB v Brně-Řečkovicích.

Diváci mohou obdivovat např. zástupce motocyklů Indian, které se dostaly na české území ze Springfieldu v USA po první světové válce. Tehdy František Mařík, obchodní zástupce značky Indian u nás, zapůjčil několik kusů pražské policii, která u něj následně objednala další motocykly.

Z vozidel můžeme jmenovat např. Z 9 – osobní automobil z let 1930–1932, který vyráběla Československá Zbrojovka, a. s. Brno či Z 4 – I. série ze stejné firmy – první československý sériově vyráběný automobil s pohonem předních kol (1933–1936). Dále Škodu 1200, Škodu Spartak nebo luxusní automobil z konce 20. století Tatra 700. Nebudou chybět ani hasičské či vyprošťovací vozy.

Trasa průjezdů centrem Brna:
nám. Svobody – Rašínova – Rooseveltova – Malinovského nám. – Benešova – Nádražní – Masarykova – nám. Svobody – příjezd, poté 3x kroužení, pak zastavení na 15 min a závěrem poslední kroužení, průjezd náměstím a odjezd do areálu v Brně-Řečkovicích.

Zájemci si budou moci vozy prohlédnout i při průjezdu kolony městem směrem na náměstí Svobody. Odjezd z areálu Terezy Novákové 64 (bývalá kasárna Na špici) do centra města je naplánován kolem 14.45 trasou:

Terezy Novákové 64 – Banskobystrická – Kuřimská – Palackého tř. (průjezd stavbou) – Štefánikova – Lidická – Moravské nám. – Rooseveltova – Benešova – Nádražní – Masarykova – nám. Svobody. Stejnou trasou pak zpět.
Změna trasy vyhrazena dle aktuální dopravní situace.

Název akce: Muzeum v pohybu IV

  • Datum konání: sobota 9. duben 2022
  • Místo konání: centrum města Brna
  • Výjezd z depozitáře v Brně-Řečkovicích: ≈14.45
  • Příjezd na náměstí Svobody: ≈15.00
  • Odjezd z náměstí Svobody: ≈ 15.45

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...