V Brně vyfotili mimořádně vzácný stuhový blesk

Brno, 15. srpna 2021 - Pavel Gabzdyl se věnuje fotografování blesků už řadu let. Snímek, který pořídil koncem července, ovšem překvapil i jeho: „Zprvu jsem myslel, že špatně vidím. Pak, že jsem drcnul do foťáku nebo že nastal nějaký technický problém. Ale když jsem se podíval blíž, viděl jsem, že rozostřený je jenom blesk. A když jsem ten čtyřnásobný blesk našel i na okraji snímku ze druhého fotoaparátu s trochu jiným objektivem, došlo mi, že jde o skutečný jev.“

unnamed

Fotografii pak zkoumal s kolegy z brněnské hvězdárny a zjistil, že kanály blesku nejsou zcela totožné a zároveň se sbíhají do jednoho bodu. Poté, co snímek umístil na Facebook, jej zájemci o meteorologii upozornili, že se může jednat o velmi vzácný stuhový blesk.

Pavel Gabzdyl tak snímek poslal na portál in-pocasi.cz, který potvrdil, že skutečně jde o raritu. „Jde o blesk, který má podstatně větší šířku kanálu, než má typický čárový blesk, v ideálním případě můžeme sledovat dokonce drobné mezery mezi jednotlivými sousedními kanálky daného blesku. Jde o poměrně vzácnou událost, kterou se hlavně v dřívější době podařilo fotograficky zachytit jen velmi výjimečně. To vedlo určitou skupinu odborníků i k názoru, že ve skutečnosti jde o chybný fotografický záznam, který je způsoben pohybem fotografického přístroje,“ vysvětluje na portálu in-pocasi.cz Michal Žák z Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

stuhovy blesk brno gabzbyl

Reálnost zachyceného jevu potvrzuje i meteorologické pozorování – při této bouřce byl na nedaleké meteorologické stanici v Brně-Tuřanech naměřen náraz větru dosahující až 90 km/h, což je rychlost, při které už může docházet k bočnímu posunutí bleskového kanálu při jednotlivých zpětných výbojích. Jde tak o vzácný snímek stuhového blesku, a to nejen v kontextu České republiky.

O pozorování z Brna dokonce projevila zájem americká výzkumná agentura Universities Space Research Association. Snímek totiž více přibližuje doposud poměrně málo vyzkoumanou problematiku stuhových blesků, o jejichž existenci dlouho panovaly pochyby.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...