Odpad z kaváren a restaurací mění studenti VUT v nábytek

vut fast admas plastic-guys 2020Brno, 15. ledna 2021 - Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb. Díky práci brněnských studentů z nich po zbroušení a vyleštění vznikají jednoduché stolky nebo třeba držáky na kávu. Zatím se trojice kreativců pracující pod jménem Plastic Guys zaměřila na interiéry, v budoucnu chtějí ale dodávat i plastové obklady.

„Když si člověk odnáší kávu v našem držáku, má dobrý pocit, že odpad, který vyprodukoval, je ihned využitelný. Chceme, aby lidé viděli, že třídit odpad je přínosem,“ vysvětlil student magisterského studia Marco Aulisa. Ten společně se Štěpánem Mackem a Ondřejem Venclíkem založil uskupení Plastic Guys, které už loni v létě zaujalo projektem Plastic Crystal, díky němuž se odpad z lesů proměnil v praktickou turistickou útulnu. Letos se studenti rozhodli bojovat s plastovým odpadem z gastronomie.

„Každá kavárna má svůj odpad, který nejprve roztřídíme, rozemeleme na granulát, následně zahřejeme a slisujeme, čímž vzniknou pevné plastové desky. Každá taková pracovní deska je ručně vyrobená a naprostý originál. V budoucnu chceme vytvořit i certifikáty, kde bude uvedeno číslo dané desky a jméno zákazníka,“ naznačil plány Ondřej Venclík. Pokud kavárna nemá dostatek vlastního odpadu pro výrobu nábytku, studenti jí mohou pomoci – poslední rok a půl totiž sbírali odpad, a to nejen z gastronomie, ale také z kosmetického průmyslu.

Klíčové je podle mladých architektů správně roztřídit plasty podle skupin, na pevnou desku stolu je například ideální polypropylen. Z méně kvalitního odpadu pak vznikají tenčí desky, z nichž studenti vyřezávají zmíněné držáky na kelímky. „Když někdo kupuje kávu, tak se třeba stane, že jich s sebou bere víc, ale nemůže to vše odnést. Proto nabízíme jako menší doplněk tzv. cup holdery,“ doplnil Venclík, podle kterého lze z jednoho pytle odpadků vyrobit až osm takových pomocníků.

Studenti už se svým nápadem oslovili první zákazníky, i když zatím jde o jednotky klientů. Zájem o jejich recyklované zboží už projevily podniky z Brna, Prahy, Liberce či Vídně. „Do jednoduchého a méně výrazného interiéru nabízíme velmi barevné kombinace desek, naopak pro ty pestré máme k dispozici jednoduchou směs bílé, šedé či černé,“ popisuje nabídku Aulisa. Výroba jedné stolní desky trvá i s následným chladnutím zhruba osm hodin.

„Zatím se držíme interiérů, ale po testech odolnosti bychom rádi vyzkoušeli i obklady z plastu. Ostatně na plastový zahradní nábytek si dnes už všichni zvykli,“ tvrdí Aulisa, který s kolegy nadále zkoumá chování plastové útulny umístěné v areálu Fakulty stavební.

Zdroj a foto: VUT


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
272829   
Nejbližší akce
30.09. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
01.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..

Kalendář vinařských akcí

<<  Září 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  3  4  5
  6  7  8101112
131415171819
2022242526
27282930   
Nejbližší akce
21.09. Svět vína a víno světa 2021..
23.09. Degustace Weingut Maurer z Röschit..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN