Brněnsko láká na zážitky, které jsou z Brna dostupné do půl hodiny

Brno, 21. ledna 2019 – Co spojuje Tišnovsko, Slavkovsko, Ivančicko nebo Oslavansko? Všechny tyto oblasti jsou ideálním cílem pro lidi, kteří chtějí vyrazit z Brna za netradičními, často neobjevenými a rozmanitými, zážitky. Přitom cesta k nim trvá sotva půl hodiny a autentickou atmosféru můžou návštěvníci prožít i bez auta.

pernstejn

Pivní stezka, na jejímž konci může být účastník korunovaný pivním králem. Jednoduchá hra pro celou rodinu, při níž se sbírají „korálky“ komorné Elišky poztrácené na dvoukilometrové cestě z Nedvědic na hrad Pernštejn. Nebo cyklovýšlap do hlubin hornické duše na Oslavansku spojený s jízdou na historickém kole s naloženým piknikovým košem i rituálem v podobě vypití„vlajky“ z půldecového pohárku.

I to jsou nové turistické tipy, které na veletrzích Go – Regiontour představila destinační agentura Brněnsko. Spolek měst, obcí, turistických organizací i podnikatelů odkrývá nejen neobjevené výlety určené zejména pro Brňany, kteří chtějí za pár desítek minut vypadnout z ruchu velkoměsta. Odměnou jim pak budou různorodé zážitky, které lze objevovat všemi způsoby – na kole, vlakem i veřejnou, dobře zkoordinovanou, dopravou. Auto pak nebudou potřebovat vůbec, nebo jen na přemístění se ke strategickým místům.

„Celý loňský rok na vlastní kůži a „inkognito“ prozkoumávali regiony, které máme za humny. Výsledkem jsou nejen turističtí průvodci s netradičními, ale zároveň praktickými radami pro cyklisty, pěší i rodiny razícími za víkendovými zážitky. Postupně budeme také spouštět nejrůznější soutěže, hledačky, pátračky… V letošním roce je to například pivní stezka, do které se zapojilo sedm malých pivovarů z Tišnovska nebo rodinná hra Korálky komorné Elišky v oblasti Pernštejna,“ upřesnil ředitel destinační agentury Michal Burian. Připomněl také, že na mnoha místech si turisté už můžou „hrát“ už několikátou sezónu. Například na zámku Slavkov – Austerlitz je připravená prohlídková trasa, při níž děti a rodiče pátrají po ztracené koruně.

Agentura má za cíl lákat turisty do regionů jako je Slavkovsko a Bučovicko, Ždánický les a Politaví, Tišnovsko a Ivančicko. „Chtěli bychom oslovit zejména ty, kteří chtějí vyrazit z Brna za jednodenními zážitky bez auta. Návštěvníci zde můžou ochutnat delikatesy jako je ivančický chřest, jedinečná piva i vína. Kráčet můžou po stopách těžby černého uhlí i bitvy, která změnila evropské dějiny. Kochat se můžou nádhernou přírodou v okolí řeky Svratky i hradu Pernštejn. V létě si pak můžou užívat prvorepublikové koupání v řece nebo výšlapy na historických kolech s připraveným piknikovým košem,“ doplnil Burian.

V regionech v okolí Brna se konají každý rok také akce, které se odkazují na tradice a historii jednotlivých míst. Hrad Veveří už v březnu hostí Slavnosti moravského uzeného a vína, Tišnov zase v dubnu a květnu ukáže Minerály, šperky a drahokamy. Květen již tradičně patří Slavnostem chřestu v Ivančicích, červen pak připomínce roku 1645, kdy byly Bučovice obléhány Švédy. V září se v Zastávce u Brna konají Hornické slavnosti. Turistická sezóna v okolí Brna nekončí ani v zimě – Slavkovsko si každý rok koncem listopadu a začátkem prosince připomíná události spojené s Bitvou u Slavkova.

Tipy na výlety „za Brno“ jsou souhrnně prezentovány na webu gofrombrno.cz , který byl začleněný do oficiálního turistického portálu města Brna gotobrno.cz .


Související články: