Rekord: Brněnskou hvězdárnu loni navštívilo 145 tisíc lidí

Brno, 6. ledna 2015 - Rekordních 144 913 návštěvníků zamířilo v loňském roce na celkem 1952 představení, která se odehrála na brněnské hvězdárně. Ta mimo jiné uvedla i devět premiér, připravila čtyři výstavy či třináct mimořádných akcí. "Rok 2014 skutečně překonal všechny naše představy. V řeči čísel, ale také v úrovni dramaturgické tvorby, jsme se ocitli na prvním místě mezi českými planetárii. Nikdy v dějinách k nám nepřišlo tolik návštěvníků," uvedl Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny.

hvezdarna a planetarium brno digitarium

"Navíc jsme zažili dva radikální zlomy. Za prvé jsme položili základy prvotřídní produkce představení pro digitální planetária. Dokonce jsme se dostali do první ligy evropských, vlastně světových planetárií vůbec. Výrazně se také změnila skladba našich návštěvníků. Za posledních deset roků se jejich počet zdvojnásobil, navíc přestává platit dávné rčení "naposledy jsem byl u vás na hvězdárně se školou“," doplnil Dušek.

V roce 2004, tedy před deseti roky, dorazilo na Hvězdárnu a planetárium Brno 79 997 návštěvníků, z toho 51 tisíc byli žáci a studenti ze základních a středních škol. V posledních letech ale začal prudce stoupat zájem běžné veřejnosti. V roce 2014 – poprvé v šedesátileté historii organizace – výrazně převýšili běžní návštěvníci nad žáky a studenty. Celkem přišlo 144 913 diváků, z toho bylo „jen“ 42 procent školáků a 58 procent veřejnosti.

Klíčem k současnému úspěchu se staly dva projekty realizované za bezprostřední spolupráce a také z prostředků statutárního města Brna. Tím prvním byla přestavba budovy Hvězdárny a planetária Brno v letech 2010 a 2011 dle návrhu architekta Martina Rudiše. Nejen, že výsledné řešení bylo oceněno jako Stavba roku České republiky, ale také nominováno na mezinárodní cenu Mies van der Rohe Award. Především však rekonstrukce metamorfovala Hvězdárnu a planetárium Brno v otevřenou instituci, která se stala univerzálním kulturně-sociálním centrem se zaměřením na propagaci přírodních věd.

Druhým klíčovým předělem byla instalace digitálního projekčního systému, jehož konfigurace je ojedinělá v rámci celého evropského kontinentu. Ambicí autorského týmu Hvězdárny a planetária Brno je přitom podporovat specifickou tvorbu nových představení pro digitální planetária. A uvádět také ta nejlepší představení ze zahraničí. Už v únoru 2015 se proto návštěvníci dočkáji hned tří premiér.

Zdroj a foto: Hvězdárna a planetárium Brno


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události