Na hvězdárně vystoupí tvůrci Wikipedie

Brno, 27. listopadu 2014 - Na Wikipedii hledá informace téměř každý, ale málokdo se už zajímá, odkud pocházejí. I proto mají studenti mnoha škol používání Wikipedie zakázáno, zatímco jiní ji pod dozorem svých vyučujících pomáhají vytvářet. Na brněnské hvězdárně se 29. listopadu sejdou tvůrci české Wikipedie, kteří do ní napsali již přes 300.000 článků, aby více než 150 přihlášeným návštěvníkům umožnili nahlédnout „pod pokličku“ této největší internetové encyklopedie.

wikipedie hvezdarna a planetarium brno

Připraveno je 15 přednášek, příležitost popovídat si osobně s některým z „wikipedistů“ a pro zástupce brněnských kulturních a vzdělávacích institucí i odborný seminář o možnostech spolupráce s Wikipedií.

„Kdo chce zlepšit české školství, měl by podpořit rozvoj české Wikipedie,“ potvrzuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, která šestý ročník české Wikikonference v Brně hostí. Pořadatelem akce je Wikimedia Česká republika, nezisková organizace zastupující v České republice americkou nadaci Wikimedia Foundation, která Wikipedii provozuje. S půlmiliardou návštěvníků měsíčně je Wikipedie šestou nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě a první z nekomerčních – na její chod přispívají sami čtenáři v dobrovolných sbírkách, finančně ji podporují také některé internetové vyhledávače. Encyklopedická hesla píší dobrovolníci z celého světa a úpravy v ní může dělat každý.

„Když jsem zjistil, že mí studenti používají Wikipedii, přišlo mi marné jim to zakazovat. Namísto toho jsem do ní začal sám psát, aby tam na šli kvalitní obsah,“ vysvětlil svůj postoj profesor Jan Sokol, který přispívá do Wikipedie od roku 2007. Jeho spolupracovník Vojtěch Veselý bude na letošní Wikikonferenci prezentovat nový projekt, ve kterém se snaží zapojit do tvorby Wikipedie seniory.

Na fungování české Wikipedie mají svou zásluhu i Brňané: Na počátku české verze stál brněnský esperantista Miroslav Malovec, který v roce 2002 přeložil úvodní stránku Wikipedie z esperanta do češtiny a vytvořil tak prostor dalším nadšencům, kteří přišli po něm. Dnes má česká Wikipedie sice jen několik stovek aktivních redaktorů, ale různou měrou do ní za celou dobu jejího fungování přispělo 13 tisíc uživatelů. Práci všech autorů lze volně kombinovat díky licenci Creative Commons, jíž se vzdávají části svých autorských práv. Tu představí Lucie Straková z Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

A právě na Masarykově univerzitě je v současnosti v přípravě směrnice, která má zjednodušit přebírání tam vznikajících prezentačních článků a fotografií do Wikipedie. O možnostech propojení akademického světa s Wikipedií promluví Tomáš Mozga, předseda Sp olku absolventů a přátel Masarykovy univerzity, který Wikikonferenci spolupořádá.

Wikikonferenci, která letos do Brna zavítá poprvé, lze navštívit bezplatně. Zájemcům je však doporučováno se předem registrovat na wikikonference.cz, kde také najdou podrobný program akce. „Na rozdíl od minulých ročníků, které byly více zaměřeny na již aktivní redaktory, je tentokrát program orientován více na zvídavou veřejnost,“ vysvětlil Marek Blahuš z týmu brněnských wikipedistů.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     4
  5  7  911
12131415161718
192122232425
262728293031 
Nejbližší akce
10.12. Ochutnávka přírodních moravských v..
20.12. degustace vánoční La Fattoria..
19.01. Degustace vinařství Jan Stávek..
09.02. 9.2. 2023 - Degustace vinařství Pi..

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události