Špičkovou vědu v ÚPT s experty představí i Spock ze Star Treku

Brno, 11. listopadu - Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR otevře 13. a 14. listopadu své laboratoře veřejnosti. Dny otevřených dveří v tomto špičkovém vědeckém centru proběhnou v rámci festivalu Týden vědy a techniky – největšího vědeckého festivalu v ČR, letos s podtitulem Dotkni se vědy.

Spock UPT BRNO

Zájemci v průběhu hodinu a půl dlouhé exkurze nahlédnou do šesti laboratoří, kde na ně čekají lasery, litograf, silné magnety či elektronové mikroskopy a svářečky. Nahlédnou tak do světa vědy na špičkové světové úrovni, za jejíž vývoj vědci z ÚPT pravidelně sbírají ocenění – od ceny Česká hlava pro Ilonu Müllerovou, ředitelku ÚPT, přes prémii Otty Wichterleho pro mladé vědce, výroční cenu Elektrotechnické asociace za nejlepší inovační výrobek, až po Cenu Wernera von Siemense za demonstraci světelného tažného svazku.

Právě demonstrace tažného paprsku známého ze Star Treku bude tahákem letošních otevřených dveří na ÚPT, a to přímo pod dohledem důstojníka Hvězdné flotily, pana Spocka. Spolu s vědci z oboru laserové techniky předvede známý Vulkánec manipulaci mikroorganismy a částicemi pomocí světelného paprsku.

Lákadlo představuje i elektronový mikroskop, vědci familiárně přezdívaný „Mamut“, ve kterém je stejný tlak jako na nízkých oběžných dráhách Země, tedy 10-8 pascalů. Další mikroskop vyzvětšuje i biologické vzorky, například křídlo motýla až na úroveň nanočástic. Návštěvníci se mohou těšit také na hologramy nebo základy svařování elektronovým svazkem, odkud si odnesou vlastní fotografii vygravírovanou do nerezové destičky.

Novinkou v laboratořích ÚPT je takzvaný vodíkový maser (H–maser), který svými daty přispívá ke zpřesňování celosvětového času. Přesnost tohoto generátoru mikrovlnného záření si je možné představit tak, že teprve za neuvěřitelných deset milionů let by došlo k odchylce v měření času o pouhou jednu sekundu. Laboratoř kryogeniky, která spolupracuje s vědci ve švýcarském CERNu, také návštěvníkům ukáže základy oboru nízkých teplot. Fyzikální triky s kapalným dusíkem, vakuem či héliem tak naplní heslo letošního ročníku festivalu „Dotkni se vědy“, protože si na ně návštěvníci budou moci doslova šáhnout. U magnetu o síle 9,4 tesly odborníci na biomedicínské signály zase vysvětlí, jak se podílí na vývoji metod pro diagnostiku a terapii schizofrenie nebo Parkinsonovy choroby.

Dny otevřených dveří v Ústavu přístrojové techniky proběhnou ve čtvrtek 13. a pátek 14. listopadu, exkurze začínají shodně po oba dny v 9 hodin, poslední vstup bude ve čtvrtek v 17:45, v pátek pak ve 14:30. Po skončení každé exkurze se návštěvníci mohou těšit na vystoupení ÚDiF – Úžasného divadla fyziky na téma „Cesta do hlubin magnetické rezonance“.

Rezervace exkurzí pro větší skupiny a další informace na webu isibrno.cz v záložce Dny otevřených dveří 2014.


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF