Brněnská hvězdárna láká na pozorování Marsu, nyní je vidět celou noc

Brno, 8. dubna 2014 - Planeta Mars se 8. dubna ocitla v tzv. opozici se Sluncem. Nachází se na opačné straně od Země než Slunce a je tudíž viditelná po celou noc. Současně dosahuje nejvyšší jasnosti – její zář je srovnatelná s hvězdou Sírius ze souhvězdí Velkého psa. Hvězdárna a planetárium Brno přitom v podvečerních hodinách nabízí pohled právě na tuto zajímavou planetu.

pLANETA mars hvezdarna a planetarium brno

"Pohled na Mars bývá pro laika velkým zklamáním. I v těch největších dalekohledech totiž na planetě nic zajímavého nezahlédneme. Nanejvýš drobný kotouček s několika světlými anebo tmavšími skvrnami. Přesto všechno se Mars na první pohled od ostatních planet nápadně odlišuje oranžovým zabarvením. Právě kvůli němu byl odnepaměti spojován s řadou zvláštních vlastností – především těch horších. Řekové, Římané i jiné národy na Mars sváděli hladomory, války, přírodní pohromy i státní převraty," komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Mars je v mnoha ohledech podobný planetě Zemi. Kolem Slunce oběhne jednou za 2 roky, den na Marsu trvá zhruba 25 hodin a střídají se na něm roční období. Na povrchu Marsu se pozorují nejrůznější sezónní změny, polární čepičky, oblaka a prachové bouře. V jeho blízkosti nalezneme také dva drobné měsíce – Phobos a Deimos.

Na otázku, proč se lidé tak intenzivně zajímají právě o Mars, ale jednoduše odpovědět nemůžeme. Důvody to jsou historické, romantické, vědecké a bezesporu také politické. Svoji roli určitě hraje touha člověka pronikat dál do kosmického prostoru, stejně jako ekonomická prospěšnost meziplanetárních výprav. V poslední době je silným motivem k výzkumu Marsu také možnost, že se zde mohl vyvinout primitivní život.

Možná se tak stane již za pár roků, možná budeme přímý přenos ze sousední planety sledovat až v požehnaném věku. Pokud ale nedojde k fatální katastrofě, která ohrozí samu podstatu lidské civilizace, je výprava člověka na Mars skutečně na spadnutí.

Do té doby se můžete přijít na planetu podívat. Za pěkného počasí se dá Mars pozorovat velkými dalekohledy Hvězdárny a planetária Brno od středy do soboty vždy od 21. hodin. Rezervace míst je možná na webu hvezdarna.cz/program

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...