Pro radu si do onkologického ústavu na Žlutém kopci přišlo už 45 tisíc lidí

Brno, 2. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Během desetileté existence Masarykova onkologického ústavu v Brně na Žlutém kopci využilo více jak 45 000 lidí služeb tamního onkologického informačního centra. V pátek to při příležitosti výročí otevření centra, řekla mluvčí kliniky Zuzana Joukalová. "Ze dvou třetin přicházejí ženy, které mají obecně daleko větší zájem o informace týkající se nejen jejich onemocnění, ale i problémy rodinných příslušníků či přátel," řekla Joukalová. Dodala, že nejčastějšími dotazy z pohledu onkologických diagnóz je karcinom prsu.

onkologicky_ustav

"Z dotazů mimo diagnózu se lidé ptají ponejvíce na výživu onkologického pacienta a možnosti léčby či konzultace na naší klinice," upřesnila mluvčí kliniky, kterou čeští pacienti minulý týden opakovaně zvolili za nejlepší českou nemocnici v péči o nemocné.

Čas podle Joukalové ukázal, že rozhodnutí vybudovat onkologické informační centrum na nejlepší klinice pro léčbu rakoviny v Česku bylo jednoznačně správné. "Jeho služeb využívají nejen pacienti a jejich příbuzní, ale stále častěji i široká veřejnost, která zde nachází základní informace o prevenci nádorových onemocnění," řekla mluvčí kliniky. "Díky pestrosti nabízených služeb, to je osobních návštěv, telefonátů i internetových dotazů se našimi klienty postupně stávají všechny věkové kategorie lidí," dodala.

Onkologické informační centrum je součástí Centra komunikace s veřejností, které se snaží zpříjemnit pacientům jejich pobyt v nemocnici a veřejnosti představit Masarykův onkologický ústav jako místo, kam se nechodí umírat, ale kde najdou všichni onkologičtí nemocní špičkovou péči a léčbu, které jim dávají šanci na uzdravení nebo prodloužení kvalitního života. I kvůli tomu pořádá centrum pravidelně vždy první čtvrtek v měsíci vernisáž v Galerii Žlutý kopec.

Podle Joukalové nejde o galerie v pravém slova smyslu, obrázky v ní umístěné ale zpříjemňují pacientům pobyt. "S trochou nadsázky se dá říci, že je to nejnavštěvovanější galerie v České republice, protože tudy ročně projde téměř dvě stě tisíc lidí. Z nich je sto devadesát tisíc pacientů ambulantních a více než devět tisíc hospitalizovaných," řekla Joukalová.

Kromě výstav pracovníci Centra komunikace s veřejností zvou do ústavu známé zpěváky a umělce, kteří tady vystupují vždy bez nároku na honorář. Nemoným lidem na Žlutém kopci hráli a zpívali například sourozenci Ulrychovi, Laďa Kerndl, Pavel Novák, Marta Kubišová, Jaroslav Hutka, Jiří Pavlica s Hradišťanem, Marek Eben, Zora Jandová, Karel Vágner, skupina Early Times a mnoho dalších.

"I toto je aktivita, která pomáhá pacientům zvládnout po psychické stránce toto onemocnění a dává jim chuť s rakovinou bojovat," řekla vedoucí onkologického informačního centra Helena Sedláčková.

Masarykův onkologický ústav v Brně se od svého založení v roce 1935 zabývá pouze léčbou zhoubných nádorových onemocnění. Je jediným zdravotnickým zařízením svého druhu v Česku, kde je pod jednou střechou v plném rozsahu zastoupena diagnostika, léčba, věda, výzkum i pre- a postgraduální výuka lékařů. Ústav proto podle mluvčí považuje za svou povinnost věnovat se i osvětě v řadách veřejnosti. A právě kvůli tomu vedení kliniky založilo 3. prosince 2001 v prostorách Masarykova onkologického ústavu ve 3. patře Švejdova pavilonu Onkologické informační centrum, které je dodnes jediné svého druhu v České republice.

Jiří Nováček, foto: Masarykův onkologický ústav

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     4
  5  7  911
12131415161718
192122232425
262728293031 
Nejbližší akce
10.12. Ochutnávka přírodních moravských v..
20.12. degustace vánoční La Fattoria..
19.01. Degustace vinařství Jan Stávek..
09.02. 9.2. 2023 - Degustace vinařství Pi..

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události