V brněnské zoo se narodila mláďata nejmenší opice kosmana a prasátka pekari

Brno, 16. září 2011 (MEDIAFAX) - Brněnská zoo má další nové přírůstky v podobě dvou mláďat kosmana zakrslého a dvou mláďat pekari bělobradého. V pátek to řekla mluvčí brněnské zoo Lucie Kapounová.

Zoo v jihomoravské metropoli chová dva druhy kosmanů. Jeden z nich je zakrslý a druhý bělovousý. "Mláďata se narodila kosmanům zakrslým. Je to nejmenší žijící druh opice na světě. Návštěvníci je často vyhledávají nejen pro jejich velikost, ale také pro roztomilou podobu," sdělila Kapounová.

Opičky se v Brně nachází v expozici Tropické království. V přírodě žijí v tropických pralesech, kde rodině kosmanů stačí na celý život jeden strom.

Dospělý kosman váží v průměru 120 gramů, novorozené mládě pouhých 15 gramů. "Po narození vyleze matce na záda a je těžké ho zpozorovat," uvedla Kapounová s tím, že mládě nejprve pije mateřské mléko, později se živí speciální kaší, ovocem, zeleninou nebo moučnými červy a sarančaty. "Úplně nejvíc však milují banány a hroznové víno," dodala.

Kosmani mají na všech prstech kromě palce u dolní končetiny drápky, které jim umožní bezpečné šplhání po kůře kmenů a větvích stromů. Kosmani se v přírodě dožívají osmi až devíti let, v lidské péči i 15.

Ke třem samcům, šesti samicím a dvěma juniorům prasátka pekari bělobradého přibyla další dvě mláďata. "Nejvíc o ně pečuje matka. Celá skupina si je nejprve musí očichat, až pak je toleruje. Skupina přijala mláďata dobře," řekla mluvčí.

Oblíbenou činností prasátek pekari je jídlo a odpočinek. Podle Kapounové prospí i několik hodin denně. Mláďata pijí mateřské mléko, ale od čtvrtého až pátého týdne zkouší potravu dospělých. "Patří tam ovoce, kořínky, zelenina, vařená ryba, vařená svalovina a další obdobné věci," vyjmenovala.

Pekari žije v tlupách, které mohou dosáhnout počtu až 400 jedinců. Zvíře se vyskytuje v Americe od oblasti Mexika po Argentinu. Obývá lesní a pralesní oblasti, občas vystupuje i do podhorských oblastí. Umí běžet rychlostí až 35 kilometrů za hodinu. Má poměrně špatný zrak, ale dobrý sluch a vynikající čich. Pekari je také výborný plavec. V lidské péči se může dožít až 24 let.

Lenka Horáková

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
17.01. Z mrtvého domu (1928)..
18.01. Svatební veletrh v Brně..
19.01. 57. ples hotelu International..
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)