Amazoňan trůnil dva dny v koruně stromu v Brně, dolů jej dostal ornitolog

amazonan_modrocely250Brno, 31. května 2011 (MEDIAFAX) - Amazoňana modročelého, papouška sedícího v pětimetrové výši v koruně stromu, odchytili v úterý v Brně-Králově Poli pracovníci ptačího centra ze Štěpánské ulice. Papouška za dvanáct až patnáct tisíc korun dostal z koruny stromu do bezpečí ukázkovým chvatem ornitolog Tomáš Jurečka.

"V pětimetrové výšce na požárním žebříku to byl obdivuhodný profesionální výkon," řekl šéf brněnského ptačího centra Zdeněk Machař.

Bezprizorního velkého ptáka si všimla při pochůzce sídlištěm v královopolské Herčíkově ulici nedaleko fotbalového stadionu jedna ze strážnic městské policie. Společně pak spolu s hasiči a ornitology podnikla akci na jeho záchranu - podle svědků totiž seděl pták v koruně stromu dva dny.

Okroužkovaný opeřenec putoval vzápětí do ptačího centra. "Pták je úplně v pořádku, není zraněný ani hladový," řekla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Ptačí záchranáři nyní podle kartotéky zjišťují, komu amazoňan patří. "Zatím to nevíme. Papoušek je ale s největší pravděpodobností místní - na noze má totiž český registrační kroužek," řekl Machař.

Amazoňané modročelí jsou poměrně velcí ptáci, dorůstají v dospělosti až čtyřiceti centimetrů. V přírodě se dožívají až padesáti let. Samci jsou výrazněji vybarveni a mohutnější než samice, mají větší hlavu a zobák. Většinou jsou jasně zelení s modro-žluto-bílou hlavou a někteří z nich se jako mláďata mohou naučit napodobovat lidskou řeč.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit