Moravská vína získala v Berlíně 24 medailí

Brno, 29. března 2022 – Velmi dobrým výsledkem moravských vín skončilo zimní kolo 25. Berliner Wein Trophy. Z celkem 68 vín z České republiky, která se soutěže zúčastnila, byla 2 oceněna velkou zlatou medailí a 22 zlatou medailí. Účast našich vinařů s podporou Vinařského fondu zajistila společnost GastroPress, člen mezinárodní iniciativy Winesupporter.com.

2022-03-29 101316

Velkou zlatou medaili si odváží Sauvignon slámové 2015 z Vinných sklepů Skalák Leony Šebestové a Bobulky 69 slámové víno 2016 Oldřicha Drápala. Právě Oldřich Drápal z Vranovic se v Berlíně stal jasně nejúspěšnějším z reprezentantů, když ze šesti přihlášených vín dokázal vytěžit jedno velké zlato a další čtyři zlaté medaile. Skvělé čtyři zlaté si odváží i vinařství Martina Čapky z Hrušek.

„Pro mnohé z nás to byla první velká zahraniční soutěž po dlouhé covidové pauze,“ hodnotil průběh soutěže předseda jedné z komisí Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER a dodal: „v Berlíně se hodnotí prostřednictvím tabletů ve velmi propracované aplikaci, která vylučuje chybu a usnadňuje hodnocení ve všech směrech. Měl jsem štěstí jak na opravdu skvělé členy mojí jury, tak hlavně na naprosto výjimečná vína, která jsme po čtyři dny hodnotili. V devíti z dvanácti sérií téměř všechna vína dostala nad 85 bodů a padlo i mnoho Velkých zlatých s více než 92 body. Proto se nedivím, že jsme nepřivezli žádné stříbro. Zlato zcela naplnilo limit OIV.“

Pokud soutěžící přihlásí svá vína i na Asia Wine Trophy a Portugal Wine Trophy, budou se jim dosažené výsledky započítávat do seriálu Golden League. Z účasti ale neboudou automaticky vyloučeni ani ti, kdo tentokrát v Berlíně nebyli, protože se bude v Berlíně v srpnu konat ještě letní hodnocení.

V zimním kole Berliner Wein Trophy bylo hodnoceno více než 8000 vín ze 40 zemí. Hodnocení bylo rozděleno do dvou sekcí vždy po čtyřech hodnoticích dnech. Při soutěži stále s německou přísností panovala přísná bezpečnostní opatření. Berliner Wein Trophy probíhá pod hlavičkou VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů) a patronací OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno) a UIOE (Mezinárodní unie enologů).


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...