Moravská vína získala v Berlíně 24 medailí

Brno, 29. března 2022 – Velmi dobrým výsledkem moravských vín skončilo zimní kolo 25. Berliner Wein Trophy. Z celkem 68 vín z České republiky, která se soutěže zúčastnila, byla 2 oceněna velkou zlatou medailí a 22 zlatou medailí. Účast našich vinařů s podporou Vinařského fondu zajistila společnost GastroPress, člen mezinárodní iniciativy Winesupporter.com.

2022-03-29 101316

Velkou zlatou medaili si odváží Sauvignon slámové 2015 z Vinných sklepů Skalák Leony Šebestové a Bobulky 69 slámové víno 2016 Oldřicha Drápala. Právě Oldřich Drápal z Vranovic se v Berlíně stal jasně nejúspěšnějším z reprezentantů, když ze šesti přihlášených vín dokázal vytěžit jedno velké zlato a další čtyři zlaté medaile. Skvělé čtyři zlaté si odváží i vinařství Martina Čapky z Hrušek.

„Pro mnohé z nás to byla první velká zahraniční soutěž po dlouhé covidové pauze,“ hodnotil průběh soutěže předseda jedné z komisí Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER a dodal: „v Berlíně se hodnotí prostřednictvím tabletů ve velmi propracované aplikaci, která vylučuje chybu a usnadňuje hodnocení ve všech směrech. Měl jsem štěstí jak na opravdu skvělé členy mojí jury, tak hlavně na naprosto výjimečná vína, která jsme po čtyři dny hodnotili. V devíti z dvanácti sérií téměř všechna vína dostala nad 85 bodů a padlo i mnoho Velkých zlatých s více než 92 body. Proto se nedivím, že jsme nepřivezli žádné stříbro. Zlato zcela naplnilo limit OIV.“

Pokud soutěžící přihlásí svá vína i na Asia Wine Trophy a Portugal Wine Trophy, budou se jim dosažené výsledky započítávat do seriálu Golden League. Z účasti ale neboudou automaticky vyloučeni ani ti, kdo tentokrát v Berlíně nebyli, protože se bude v Berlíně v srpnu konat ještě letní hodnocení.

V zimním kole Berliner Wein Trophy bylo hodnoceno více než 8000 vín ze 40 zemí. Hodnocení bylo rozděleno do dvou sekcí vždy po čtyřech hodnoticích dnech. Při soutěži stále s německou přísností panovala přísná bezpečnostní opatření. Berliner Wein Trophy probíhá pod hlavičkou VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů) a patronací OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno) a UIOE (Mezinárodní unie enologů).


Související články: