Moravští vinaři sklízeli úspěchy na mezinárodní soutěži Terravino v Izraeli

Jeruzalém, 11. prosince 2012 – Ryzlink vlašský, ledové víno Mikrosvínu Mikulov se stalo absolutním vítězem mezinárodní vinařské soutěže Terravino v Izraeli. Na poslední letošní soutěži konané pod patronátem Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví (OIV) se dařilo i dalším moravským vinařům. Celkem si zástupci České republiky odvezli čtyři velké zlaté medaile, 11 zlatých a 16 stříbrných, uvedl partner soutěže pro střední Evropu a jeden z hodnotitelů Luboš Bárta.

izrael_vino

„Skvělý úspěch vynikajícího vína z oblíbené země, osobní přítomnost velvyslance, který se ten den vrátil z Prahy, kam doprovázel ministerského předsedu Benjamina Netanyahu, a jeho krátký projev vyvolaly ovace ve stoje," komentoval atmosféru galavečera v izraelském Jeruzalémě Bárta.

Do soutěže putovalo z České republiky 100 vzorků, což byl z celkových 500 přihlášených vín z 21 zemí opravdu dominantní počet. Dále byly nejvíce zastoupeny vína z domácího Izraele (212 vzorků), Argentiny (39), Austrálie (23) a Španělsko (18). Nižší počet vzorků rozhodně neznamenal nižší kvalitu – třicetiprocentní limit OIV pro udělení medailí se zastavil na hranici 87,2 bodu!

Moravští vinaři získali čtyři ze třinácti udělených Velkých zlatých medailí, stejně jako producenti z Izraele a Španělska. Všechna oceněná vína jsou vysoce sladká. Vedle již zmíněného mezinárodního šampióna a současně držitele ceny Národního šampióna České republiky (Best of Nation) a vítěze kategorie 105, ledového Ryzlinku vlašského z Mikrosvínu Mikulov 2001 (152,2 gramy zbytkového cukru), se jejich držiteli stali Helena Glosová z Moravské Nové Vsi za Chardonnay Výběr z cibéb 2008 (217,5 gramů), Vinařství Maláník-Osička, s.r.o. z Mikulčic za Veltlínské zelené 2008, ledové víno (145,8 gramu) a Vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic za Sauvignon 2011 slámové víno (235,7 gramů).

V sedmileté historii soutěže si již počtvrté, a potřetí v řadě, odneslo nejvyšší ocenění moravské vinařství. Mikrosvín navázal na triumfy Vinselektu Michlovský, vinařství Štěpán Maňák a Vinařství Čech. Účast českých vinařství na Terravinu byla podpořena Vinařským fondem, odesílalo je Národní vinařské centrum ve Valticích.

Oceněná vína na soutěži Terravino 2012 v Izraeli:

izrael_tabulka

 

(red), foto: Terravino Czech Champion – zleva mezinárodní ředitel soutěže Moises Spak, s hlavní cenou velvyslanec Tomáš Pojar a Luboš Bárta, technický ředitel soutěže HaimGan. Autor: Iva Kováříková.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...