Novinky brněnských vinoték - prosinec 2011

Brno, 5. prosince 2011 - Slavnostní čas plný pohody, klidu a míru je za dveřmi. Nadcházející dny si jistě každý spojuje především s vybraným jídlem a pitím. Zajímavou inspirací proto může být nová kuchařka moravských vinařek. K sváteční tabuli pak patří dobré víno, k oslavám sekty. Moravské vinotéky jsou dobře připraveny plnit přání zákazníků, o čemž svědčí i spousta prosincových novinek.

vino-prosinec

 

 

Kuchařka moravských vinařek

Eva Kloudová
Vydavatelství Baštan, 400 stran
345 Kč (OBU)

kucharka

Druhý díl úspěšné publikace receptů moravských vinařek bylo pokřtěno v rámci Festivalu otevřených sklepů 19. listopadu 2011 v Šatově. Kmotrou byla populární herečka Bára Seidlová. Kniha přináší doposud nepublikované návody na přípravu tradičních i méně známých jídel. Odraz „staré školy" a „rodinných receptů" je protkán celou publikací a přináší nám něco tak trochu jiného a přitom důvěrně známého na naše talíře. Recepty z domácností moravských vinařek (spolek Bakchantky) sesbírala a upravila Eva Kloudová.

 

 

 

matthias-pinot-chardonnay-sekt-proqinMatthias Pinot Chardonnay Sekt

PROQIN
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Němčice, Punty
420 Kč (VGA, U3K)

Nové jemně šumivé víno z bratrské kombinace odrůd Pinot Blanc a Chardonnay vyráběné ručně metodou kvašením v láhvi. Výrazně zlato-žlutá hloubka vybarvení. Elegantní a komplexní vůně s tóny vanilky. Svěží, krémově hladká odrůdově charakteristická chuť s ovocnou sladkostí v kombinaci s dostatečnou kyselinkou. Objevují se doteky medovosti, vyzrálých hroznů a broskví. Vynikající jako aperitiv pro přátele, výborně se hodí ke snídani například s míchanými vajíčky nebo na závěr ranní či odpolední svačinky. Stříbrná medaile Národní soutěž vín ČR 2011 a AWC Vienna 2010, Champion Mikulovské vinné trhy 2010, Král vín ČR 2010 čtyři korunky.

Přidat komentář

tantum-ergo-2008-brut-nature-do-cava-hispano-suizasTantum Ergo 2008 brut nature DO Cava

Bodegas Hispano Suizas
Španělsko, Valencia, Cava, Utiel-Requena
690 Kč (BAS)

Sekt vyrobený tradiční méthode champenoise („metod šapenoáz") z odrůd Chardonnay a Pinot Noir (Blanc de Noir) v poměru 1:1. Barva je temně zlatožlutá, v chuti bílé ovoce, biskvity a dotek vanilky, s příjemnou kyselinkou v dlouhé dochuti. Obsah alkoholu je 12 %, teplota servírování 8 °C.

Přidat komentář

muskat-moravsky-2011-moravske-zemske-vino-krasna-horaMuškát moravský 2011 moravské zemské víno

Krásná hora
Morava, Slovácká podoblast, Starý Poddvorov, Krásná Hora
125 Kč (PLN)

Bílé suché víno s 11,5 % alkoholu, 0,8 g/l zbytkového cukru a 6,4 g/l kyselin. Mladý, svěží muškát s typickou aromatikou. Doporučená teplota ke konzumaci je 11 - 13 °C, potenciál zrání na láhvi jsou 2 roky, ovšem ideální k vychutnání je již nyní. Všechny vinice mladého a moderního vinařství jsou obhospodařovány v režimu ekologické produkce.

Přidat komentář

chardonnay-2008-golden-rhythm-black-sea-goldChardonnay 2008 Golden Rhythm

Black Sea Gold
Bulharsko, Jižní Černomoří, Pomorie
290 Kč (OBU)

Zlatozelená barva, ve vůni medové, v chuti pikantní svěžest a suchost, náznaky zralého jablka, opékané kůry, kouře a koření. Víno zrálo v dubových sudech, což vyvolává na patře intenzivní dochuť. Víno je dobře vyvážená, s výraznou svěžestí a elegancí. Vinařství „Černomorsko zlato" je v Bulharsku nositelem titulu Vinařství 2009 a jejich vinice patří k nejlepším tamním terroir pro bílé hrozny.

Přidat komentář

rulandske-sede-2010-pozdni-sber-vinarstvi-michal-janasRulandské šedé 2010 pozdní sběr

Vinařství Michal Janás
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Novosady
199 Kč (PLN)

Bílé polosuché víno s 12,0 % alkoholu, 7,0 g/l zbytkového cukru a 9,9 g/l kyselin. Zlatavé barvy se zelenými odlesky, s jemnými tóny lučních květů, rozkvetlého bezu s nádechem sladkého olšového dřeva ve vůni. V chuti připomíná lískový oříšek podbarvený lehkostí a sladkostí rozkvetlého broskvoňového sadu s mírnou minerálností a typickou chlebovinkou. Vhodné k drůbeži a sýrům. Víno je z hroznů mladé vinice z panenské sklizně.

Přidat komentář

riesling-kugler-2008-weinriederRiesling Kugler 2008

Weinrieder
Rakousko, Weinviertel, Poysdorf, Kugler
339 Kč (WVE)

Extraktivní ryzlink z 35 let starých keřů trati Kugler. Aroma osciluje v tónech meruněk, bílé broskve a grepu, v chuti je víno plné a pevné. Elegantní, jemné, s ovocnou sladkostí. Vychlazené na 8 °C je vhodné ke kvalitním paštikám a asijské kuchyni. Ocenění Wine Enthusiast: 91 bodů.

Přidat komentář

tramin-2010-pozdni-sber-templarske-sklepyTramín 2010 pozdní sběr

Templářské sklepy
Morava, Znojemská podoblast, Pravlov, V dlouhých
239 Kč (MBV, TRA)

Víno barvy bílého zlata s medovými odlesky. Vůně je křehká, čistá s dominancí dozrávajícího liči a odkvétajících bílých růží, vyniká svěžestí, v závěru s výrazem zralého letního jablka. Chuť je elegantní, lehce kořenitá, perzistentní, s dochutí přezrálého ovoce. Doporučujeme k tvarohovému dortu, jablečnému závinu, kuřecímu steaku zapečeného uzeným sýrem. Kyseliny 6,2 g/l, zbytkový cukr 12 g/l.

Přidat komentář

rulandske-modre-2010-pozdni-sber-samsulaRulandské modré 2010 pozdní sběr

Vinařství Ing. Jakub Šamšula
Morava, Velkopavlovická podoblast, Čejkovice, Díl u Včelína
220 Kč (PEC, SVO, TRA, UAN, WVE)

Typicky světlejší granátová barva s podtóny mahagonu. Vůně planých trnek doplňující připálený karamel a mletou kávu přechází v elegantní chuť nabízející brusinkový kompot zastřený bobulemi klikve. Podávejte k pečené kachničce s lokšemi. Suché víno s 12,5 % alkoholu, zbytkovým cukrem 1,2 g/l a obsah kyselin 5,7 g/l.

Přidat komentář

zweigeltrebe-2009-pozdni-sber-vinarstvi-u-kaplickyZweigeltrebe 2009 pozdní sběr

Vinařství U Kapličky
Morava, Velkopavlovická podoblast, Zaječí, U Kapličky
299 Kč (OCF, VUK)

Bílé suché víno s 13,5 % alkoholu, 1,8 g/l zbytkového cukru a 5,1 g/l kyselin. Víno má višňovou barvu i intenzivní vůni po višňových peckách s tóny hořké čokolády. V chuti dominují sladké vyzrálé tóny hroznů. Vhodné ke zvěřinovému guláši, anebo k tvrdým sýrům. Velmi vhodné pro delší uchovávání. Teplota podávání 14 - 16 °C. Zlatá medaile Tucet netuctových vín 2011, Vítěz odrůdy IV. výstavy vín Lednicko-valtického areálu 2011 a IX. ročníku Májové ochutnávky vín 2011, Stříbrná medaile Valtické vinné trhy 2011.

Přidat komentář

mavrud-2007-royal-reserve-domaine-boyarMavrud 2007 Royal Reserve

Domaine Boyar
Bulharsko, Trácká nížina
290 Kč (OBU)

Nejtypičtější bulharská odrůda v nejlepších ročnících srovnatelná se špičkovými víny světa, ovšem za mnohem přijatelnější cenu. Vůně i chuť černého ovoce a třešní, kořeněné, s tříslovinou. Harmonické, svěží a monumentální, s potenciálem dlouhého zrání. Striktně omezená rezerva s osobitým stylem.

Přidat komentář

soare-elegance-demi-sec-soare-sektSoare Elegance demi sec

Soare sekt
129 Kč (MAK)

Bílé, středně sladké šumivé víno (zbytkový cukr 40 g/l, 10,5 % alkoholu). Hrozny pocházejí z oblasti údolí řeky Loire. Svým charakterem a středně vyšším obsahem cukru jistě zaujme spíše dámskou klientelu a hodí se také jako dárek pro příležitostné oslavy.

Přidat komentář

rossijskoe-igristoe-de-luxe-soare-sektRossijskoe igristoe de Luxe

Soare sekt
100 Kč (MAK)

Nová varianta více jak 60 let oblíbeného ruského šumivého vína z bílých hroznů, ve sladším provedení de Luxe (zbytkový cukr 72 g/l, 11 % alkoholu). Víno je spotřebiteli vyhledáváno pro příznivý poměr ceny a kvality. Je vyráběno na základě původní receptury z 50. let minulého století. O jeho úspěchu na trhu svědčí i časté napodobeniny.

Přidat komentář

chardonnay-2010-pozdni-sber-templarske-sklepyChardonnay 2010 pozdní sběr

Templářské sklepy
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Za cihelnou
239 Kč (MBV, TRA)

Barva vína je světle zelená se záblesky citronové kůry. Ve vůni dominují citrusové plody v kombinaci s lískovým oříškem, kompotovaným ananasem a kropenatou banánovou slupku v pozadí. Chuť je čistá, šťavnatá, s pikantní zeleností a dotekem kandovaného ovoce. K vínu doporučujeme ovocné saláty a kuřecí steak s broskví.

Přidat komentář

rulandske-sede-2010-pozdni-sber-templarske-sklepyRulandské šedé 2010 pozdní sběr

Templářské sklepy
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Za cihelnou
239 Kč (MBV, TRA)

Víno světle zelené barvy s odlesky žlutého melounu. Vůně je výrazná, dlouhá, s tóny přezrálé máslové hrušky a letního jablíčka. Chuť vína je široká, plná s tóny sušené meruňky, grepu a kompotované jahody. K vínu doporučujeme vepřové kotletky, zapečeného kapra a tvarohové sýry.

Přidat komentář

hibernal-2010-pozdni-sber-vinarstvi-zarosiceHibernal 2010 pozdní sběr

Vinařství Žarošice
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Bílovice, Zadní hora
160 Kč (VZA)

Víno zelenožluté barvy, ve vůni tóny akátového medu, lípy, máty a citronu. V chuti převládají tóny kompotu žluté mirabelky a medu. Dlouhá a zajímavá dochuť příjemně doplněná znatelnou mineralitou vína. Víno získalo ocenění Zlatá medaile na Vinum Juvenale 2010 v Brně.

Přidat komentář

gruner-veltliner-alte-reben-2009-ebner-ebenauerGrüner Veltliner Alte Reben 2009

Ebner-Ebenauer
Rakousko, Weinviertel, Poysdorf
499 Kč (WVE)

Veltlínské zelené je nejtypičtější odrůdou dolnorakouského Weinviertelu. Hluboce charakterní víno pochází z 50 let staré vinice. Je plné nabalující síly, vycházející z hlubokých kořenů staré vinice plné minerálů. Spontánní kvašení v otevřených dřevěných kádích a částečné dozrávání v barrique sudech dává vínu ohromnou komplexnost a plnost. Je vhodné k dušeným a pečeným pokrmům, k smaženým mořským rybám. Lahev je uzavřena šroubovacím uzávěrem, který je stále typičtější pro nejkvalitnější rakouská vína.

Přidat komentář

rulandske-modre-2010-pozdni-sber-vinarstvi-michal-janasRulandské modré 2010 pozdní sběr

Vinařství Michal Janás
Morava, Slovácká podoblast, Blatnička, Novosady
199 Kč (PLN)

Červené suché víno s 12,0 % alkoholu, 2,2 g/l zbytkového cukru a 5,3 g/l kyselin. V typické barvě se projevuje vůně a chuť do malin a černého rybízu. Víno je vhodné k delšímu zrání a archivaci. Je vyrobeno z hroznů mladé vinice v jílovité půdě.

Přidat komentář

rulandske-modre-2009-vyber-z-hroznu-vinarstvi-benesRulandské modré 2009 výběr z hroznů

Vinařství Beneš
Morava, Slovácká podoblast, Hrušky, Hastrmany
213 Kč (PLN)

Víno sytě purpurové barvy, s bohatou vůní přezrálých višní a brusinkového kompotu. V chuti zprvu ovocité aroma přechází ve výraznější harmonicky komponované tóny spáleného dřeva, vydělané kůže a hořké čokolády. Extraktivní víno se sametovou tříslovinovou dochutí, strukturovanou mnohovrstvou chutí višní s nádechem exotických jemných barrique tónů. Vhodné k delšímu archivování. Doporučeno k studené srnčí roládě a brusinkovou zavařeninou, výborně doprovodí maďarský perkelt a nejrůznější úpravy divočiny na roštu, stejně jako čokoládové dezerty (Sacher). Snoubí se i s vyzrálými sýry s vlašskými ořechy a černými olivami.

Přidat komentář

cuvee-filip-2009-moravske-zemske-vinoCuvée Filip 2009 moravské zemské víno

Ing. Richard Tichý
Morava, Slovácká podoblast, Hrušky
213 Kč (PLN)

Červené suché Cuvée nesoucí jméno syna vinaře je vyrobeno z tradičních i netradičních modrých odrůd Nitra, Dunaj, Dornfelder, Neronet a Svatovavřinecké. Zrálo 14 měsíců ve francouzských barrique sudech. Má 13,5 % alkoholu a nádhernou plnost a komplexnost, která ještě více vynikne dalším zráním.

Přidat komentář

terra-incognita-2004-do-ribera-del-duero-vina-vilanoTerra Incognita 2004 DO Ribera del Duero

Bodegas Viña Vilano
Španělsko, Ribera del Duero, Pedrosa de Duero
1250 Kč (BAS)

Terra Incognita (v překladu z latiny země neznámá či nezmapovaná) je vlajkovou lodí vinařství Viña Vilano. Jiskrná rubínová barva, výrazné aroma pepře a skořice s vanilkou, kouřovinky a sušeného ovoce. Chuť mohutná, s tóny třešní v čokoládě a oříšků. Dlouhý dozvuk s višňovou tříslovinou. Harmonické víno odrůdy Tempranillo zrálo 22 měsíců v sudu, je vhodné i k delší archivaci. Obsah alkoholu 13,5 %.

Přidat komentář

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Více na Novinky brněnských vinoték

Prosincový přehled vinoték

BAS Bassta TRA Transvin
MAK Makro U3K Vinotéka U Tří knížat
MBV Moravská banka vín UAN U Andersena
OBU Vinotéka Obůrka VGA Vinná Galerie
OCF Vinotéka OC Futurum VUK Vinotéka Vinařství U Kapličky
PEC Petit Cru VZA Vinotéka Vinařství Žarošice
PLN PlneLahve.cz WVE Wine Veritas
SVO Vinotéka Svoboda

Komentáře 

 
0 #1 Chardonnay 2012-01-09 10:35
Jsem rád, že se u nás objevují také bulharská vína. Potenciál mají obrovský a cena je k té kvalitě velice příjemná. Měl jsme možnost ochutnat zmíněné Chardonnay 2008 Golden Rhythm. Pro milovníky jižního "připáleného" ovocného stylu ideální volba. Mírné taniny z dubového zrání jsou velmi zajímavou alternativou, znalce jistě nepřekvapi, každého milovníka vín určitě zaujmou. Je to prostě něco jiného, než svěží ovocná vína z moravských svahů, nádech exotiky, ale pořád přeci jen něco nám blízkého. Pěkně udělané hutnější Chardonnay.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...