Na automotodromu se pojede po 10 letech cyklistický závod

Brno, 12. května 2011 (MEDIAFAX) - Brněnský automotodrom se stane v pátek po deseti letech dějištěm silničního cyklistického závodu. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí Masarykova okruhu Jiří Smetana s tím, že pořadatelé vedení legendárním závodníkem Jánem Svoradou připravili pro jezdce šedesátikilometrový XCR Cannondale cup.

 

Tým okolo někdejší superhvězdy československé a české cyklistiky – Jána Svorady se myšlenkou na vzkříšení silničářských závodů zaobíral už několik let. Intenzivně se jednalo například s Brněnskými veletrhy, jejichž areál se zdál být pro podobnou akci téměř ideální. Jenže zpomalovací pásy, koleje a především těžko omezitelný provoz řady nájemníků areálu konání závodů prakticky znemožnily.

 

Nakonec se organizátoři kolem Svoradovy cykloprodejny XCR dohodli na uspořádání závodů s vedením Automotodromu. "Bohužel byly termíny vyprodány na rok dopředu, a tak se v pátek pojede testovací "nultý" ročník závodu. Ten bude otevřený jak cyklistům s licencí, tak amatérům.

Pokud by byl zájem mezi profesionály, ale hlavně mezi širokou veřejností, počítá Svoradův tým v roce 2012 už s celým seriálem závodů.

"Nechceme se srovnávat s Plzeňským seriálem, ale věříme, že seriál silničních závodů pro mládež, širokou veřejnost, a nakonec i profesionály by si v Brně mohl vybojovat svoje místo. Masarykův okruh je maximálně bezpečný, relativně snadno dosažitelný z Brna i dalších míst a nabízí kompletní zázemí i pro mnohem větší akce," řekl agentuře Mediafax Ján Svorada. Dodal, že od vedení Masarykova okruhu cítí pořadatelé silnou podporu. "Věříme, že příští rok už se na automotodromu cyklisté setkají vícekrát," dodal.

Pro letošní "nultý" ročník závodů přitom registrují organizátoři hodně negativním vlivů. Pojede se v pátek 13., ve stejný den se jede na velodromu tradiční závod na 500 + 1 kolo, takže nemohou počítat s účastí dráhařských hvězd z Dukly Praha a Brno. Následující den je závod českého poháru bikerů v Aši, takže chybět budou i hvězdy MTB, amatéři mají už dlouho v kalendáři sobotní cyklomaratón v Přerově, na pátek připadají semifinálová utkání MS v hokeji na Slovensku a ještě ke všemu se právě v době závodu opravuje silnice k okruhu, takže se k němu dá přijet jen od Žebětína nebo Ostrovačic.

Pořadatelé se ale nevzdávají. Podle Svorady je letošní ročník hlavně testem, který by měl ověřit zejména zájem závodníků a případně i sponzorů. O schopnostech pořadatelů není pochyb. Ředitel závodu Ľudovít Nazarej má za sebou mnoho ročníků bikové Brněnské padesátky, a také závody horských kol v Novém Městě na Moravě, které vyústily až v letošní světový pohár MTB. Takové ambice zatím pořadatelé XCR Cannondale Cupu nemají, i když jak podotkl Svorada - při prvním ročníku závodů na Novém Městě byl světový pohár také jenom snem.

Hlavní myšlenka závodů je jasná a pochopitelná – nabídnout příznivcům silniční cyklistiky možnost závodit si pravidelně na skvěle upraveném a zabezpečeném okruhu, kde jim nehrozí žádné nebezpečí. A navíc jen pár kilometrů od centra města. Už v příštím ročníku se pořadatelé chtějí mnohem více zaměřit na mládež, které podobné možnosti chybí asi nejvíc.

Masarykův okruh rozhodně nezaznamená svoji cyklistickou premiéru, závody se tu jezdily prakticky hned po jeho dokončení. Startoval tu tradiční závod Brno-Velká Bíteš-Brno, jel se tu i závod v kombinaci s etapou na dráze brněnského velodromu. Okruh s délkou skoro pět a půl kilometru nabízí skoro 100 metrů převýšení. Nejde tedy o žádnou rovinatou projížďku. Na druhou stranu pamětníci závodů tvrdí, že se tady skoro nedá ujet. Jestli se při letošní premiéře bude rozhodovat ve spurtu, to diváci uvidí diváci kolem 19.30. Samotný start je naplánován na 18. hodinu.

Mezi prvními přihlášenými, kteří budou bojovat o prémii čtyř tisíc korun, je podle Svorady například i Zdeněk Mlynář, někdejší juniorský mistr světa v cyklokrosu, který byl letos druhý na „Bíteši“ za Milanem Kadlecem.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit