Technické muzeum představí Vietnam včera a dnes

Brno, 26. října 2021 – Vzdálenou a pro nás exotickou zemi – Vietnam – představí komorní výstava s názvem Vietnam včera a dnes, která se uskuteční od 2. listopadu do 31. prosince v Technickém muzeu v Brně (TMB). Vietnam je země, s níž máme překvapivě mnoho společného a jejíž občané tvoří již třetí generaci výraznou součást naší společnosti.

vietnam vcera dnes a zitra

Návštěvníci výstavy mohou srovnat život ve Vietnamu v rozpětí více než sta let na historických stereodiapozitivech v kontrastu s velkoformátovými fotografiemi současného Vietnamu zachyceného očima fotografky Zuzany Konvalinkové.

Padesát skleněných kolorovaných stereodiapozitivů Vietnamu z přelomu 19. a 20. století, kdy byla tato země součástí Francouzské Indočíny, si mají zájemci možnost prohlédnout v prostoru expozice Panorama TMB ve skupinovém prohlížecím přístroji. „Stereosnímky, převážně z produkce francouzského ateliéru Lévy & Fils, dokumentují vzhled tehdejších vietnamských měst i venkovských oblastí, typické kroje některých národnostních skupin, podobu tradičních oslav a svátků, ale i přítomnost evropských kolonizátorů,“ upřesňuje autorka výstavy Naděžda Urbánková. Historické stereodiapozitivy vytvářející při prohlížení dojem trojrozměrného obrazu jsou součástí sbírkového fondu Technického muzea v Brně.

V přilehlé Malé galerii TMB tvoří protiváhu historickým stereosnímkům padesát velkoformátových fotografií mladé brněnské fotografky Mgr. Zuzany Konvalinkové z roku 2019. „Kromě poeticky zasněných záběrů krajiny uvidí návštěvníci na soudobých snímcích i obrovský pokrok, kterého vietnamská společnost dosáhla navzdory mnoha letům válečných strastí během boje za národní suverenitu a jednotný vietnamský stát,“ dodává Naděžda Urbánková.


Související články: