Brněnský Maraton hudby nabídne emoce a zážitky na každém kroku

Brno, 10. srpna 2021 – Již tento čtvrtek rozezní ulice, náměstí i netradiční prostory jihomoravské metropole největší brněnský letní festival hudby. Ve čtyřech dnech, od 12. do 15. srpna, se v rámci Maratonu hudby Brno odehraje víc než 250 koncertů. Centrum města se tak promění v jedno obří pódium plné špičkových hudebních produkcí. Součástí bude i program ZUŠ Open, festival Na prknech, dlažbě a trávě, nový Maraton Street Food Festival a mezinárodní konference UNESCO „Meet Music“.

koncert sono maraton hudby

„Letošní ročník festivalu představí opravdu jedinečný program plný hudebních premiér a novinek, které připravil tým dramaturgických osobností. Je mi upřímně líto, že to nezažiju jako běžný návštěvník, abych si vše užila,” říká s nadsázkou manažerka festivalu Eliška Kratěnová. Pestrý program složený z řady hudebních žánrů je rozprostřen na téměř třiceti pódiích napříč historickým centrem města. „Kdo se bude o víkendu pohybovat v centru Brna, nemá prostě šanci hudbu minout,” doplňuje Kratěnová.

V novém spojení s kapelou Květy se v Brně poprvé představí Lenka Dusilová – nabídnou společný program „ŘEKA live“ vycházející z nejnovějšího alba interpretky, na kterém se textařsky podílel i leader Květů Martin E. Kyšperský. S písničkářským projektem vystoupí v rodném městě v premiéře i Tomáš Matonoha. Vynikající zpěvačka Dasha připravila ve spolupráci se smyčcovým kvartetem Epoque Quartet speciálně pro Maraton hudby nový program „Ellaboration“. Svůj temperament a energii návštěvníkům předvede jazzová zpěvačka Juwana Jenkins. Pravý balkánský rej zažijí posluchači s rumunskou dechovou kapelou Fanfara Transilvania a DJi Malalata. Humor v hudbě publiku nabídnou Ondřej Gregor Brzobohatý a Ondřej Brousek ve svém kultovním „Souboji klavírů“. Unikátní fúzi folkloru a elektronického jazzu představí koncert Hrubé Hudby, nebude chybět ani představení opery Lazebník sevillský.

alfapasaz maraton hudby

Festival nově spolupracuje s evropskou hitparádou World Music Charts Europe a dramaturgem Milanem Tesařem. Společně připravili další festivalovou novinku – exkluzivní world music scénu. Na ní vystoupí vokální kvinteto Kata z Faerských ostrovů, belgická kapela Spilar a mistr bosenského folku Damir Imamović, květnový vítěz v kategorii „The best of Europe Award“ prestižního britského hudebního magazínu Songlines.

Maraton hudby Brno by nebyl úplný bez Bezuličního buskingu. Dnes už legendární hudební pokoje jejich autorka Kateřina Šedá letos obohatila o ordinaci praktického lékaře, srozumitelnou poctu všem lékařům za jejich nasazení v protipandemickém boji. V malebných pokojících vystoupí například famózní pouliční kytarista Mariusz Goli, velice oblíbené Crazy Accordeon Trio z Polska, ze Slovenska opět přijede nepřehlédnutelné duo T-Bee Girls, brněnské buskery zastoupí mj. nadějný mladičký písničkář Sam Rychtar.

Maraton hudby Brno přivítá desítky dalších interpretů nejrůznějších žánrů. Hudbu královského nástroje – varhan – si zájemci poslechnou v jezuitském kostele v rámci Nekonečných varhan. Součástí programu je již tradiční Pianoštafeta v Alfapasáži. Žáci a studenti dostanou prostor na Muzikálové scéně nebo ZUŠ Open scéně, která část programu přesunula právě na Maraton hudby.
Na své si přijdou i milovníci divadla. Partnerský festival Na prknech, dlažbě a trávě pořádaný TIC BRNO nabídne hraniční divadelní formy s důrazem na novocirkusovou linku. Ve čtyřech dnech a na dvou pódiích se uskuteční dvacet divadelních představení a několik koncertů. Oba festivaly zahájí ve čtvrtek vystoupení souboru Cirk La Putyka.

maraton hudby loznice

Maraton hudby své publikum nerozmazluje jen hudebně, ale postará se jim i o výtečné a zároveň finančně přístupné jídlo. Osmnáct vyhlášených brněnských bister a restaurací v centru Brna v rámci zbrusu nového Maraton Street Food Festivalu připraví kromě svého tradičního menu jedno festivalové jídlo, které si zájemci budou moci vychutnat nejen přímo v daném podniku, ale především ve formě take away. Pohodlně tak stihnou vybrané koncerty, a přitom se kvalitně nají.

Protože Brno už pět let hrdě nese prestižní titul kreativní město hudby, který mu udělilo UNESCO v rámci celosvětové Sítě kreativních měst, nebude na Maratonu hudby chybět ani UNESCO stage – z Hannoveru dorazí kytarový bard a písničkář Robby Ballhouse, z polských Katowic přijede kytarista a proslulý evropský busker Mariusz Goli. Kajetan Borowski Trio & Julia Kania ze stejného města pak obohatí maratonskou Jazz and Blues stage. Během letošního Maratonu proběhne i kulatý stůl nazvaný Meet Music.

„Maraton nabízí kvalitní hudbu mnoha žánrů, představuje skvělé interprety a díky členství Brna v síti kreativních měst přijíždějí i zajímaví hudebníci z ostatních hudebních měst. Rozšiřujeme si tak pohled na svět, nejen ten hudební. S tím velmi úzce souvisí i naše konference o hudebním vzdělávání Meet Music,“ vysvětluje zakladatel festivalu David Dittrich, který je zároveň koordinátorem členství Brna v síti kreativních měst. U kulatého stolu bude letos dvanáct zástupců šesti států diskutovat o moderním a atraktivním přístupu k hudební výuce využívajícím i tuzemské zkušenosti s unikátním systémem tzv. zušek.

Vstupenky na vybrané koncerty návštěvníci zakoupí v síti GoOut. Část programu je zdarma.


Související články: