Reinhold Zisser v Galerii G99 buduje most mezi Brnem a Vídní

Brno, 2. června 2021 – V Galerii G99 v Domě pánů z Kunštátu bude od 9. června do 4. července k vidění další z výstav spjatých s rezidenčním programem Brno Artists in Residence. Tentokrát se bude jednat o projekt rakouského umělce Reinholda Zissera, který v Brně pobýval v únoru a březnu 2020.

dum umeni vystava

Výstava dostala název LÁVKA–NOTGALERIE a umělec v ní doslova i přeneseně staví most mezi Brnem a Vídní. Zahájení výstavy proběhne formou vernisážového odpoledne v úterý 8. června od 16:00 do 20:00.

Název výstavy odkazuje ke dvěma uměleckým počinům. Jedním z nich je Notgalerie, umělecké centrum a dílo zároveň, které vzniklo v roce 2015 obsazením opuštěného dřevěného kostela na předměstí Vídně. Reinhold Zisser skrze tento akt realizoval svou myšlenku, že umělec je ve vztahu k instituci jako krab poustevník, který osidluje prázdnou schránku, aby ji po určité době opustil a vyměnil za jinou.

Jak sám autor vysvětluje v kurátorském textu, námět brněnské výstavy se začal odvíjet v roce 2019, kdy se díky Notgalerie seznámil s umělkyněmi Šárkou Teleckou a Táňou Šedovou. „Směsice podobností a rozdílů našich systémů a podmínek, ve kterých vzniká naše práce, byla zajímavou oblastí, kde jsme se učili jeden od druhého a současně jsme se učili lépe chápat naši pozici tím, že se lépe poznáme. Tato první setkání a spolupráce vedly k mé rezidenci v brněnském Domě umění, na kterou jsem byl pozván začátkem roku 2020.“ přibližuje Zisser.

V Brně se pak seznámil s dalším umělcem, Martinem Zetem, který tou dobou dokončoval v Domě umění svou výstavu Sochař Miloš Zet: Zdi, sokly a makety. Její součástí byla i LÁVKA; dřevěný, zhruba 30 metrů dlouhý most, který procházel celou expozicí. Po návratu z rezidence zpět do Rakouska připravili Zisser a Zet společně projekt, při kterém LÁVKU v létě 2020 převezli do Vídně a umístili vedle Notgalerie na okraj postupně rostoucího satelitního městečka.

Jak je již z názvu patrné, výstava LÁVKA-NOTGALERIE navazuje na tuto uměleckou komunikaci. Jejím ústředním bodem je polovina onoho mostu, která byla znovu rozebrána a převezena zpět do Brna. Vytváří tak moment rozdělení a zároveň spojení mezi Vídní a Brnem. K dotvoření výstavy budou přizváni umělci z České republiky i Rakouska, aby různými zásahy na obou polovinách mostu rozvíjeli významovou rovinu tohoto díla.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události