Na Špilberku představí dílo meziválečného architekta Weinwiurma

Brno, 29. srpna 2019 – Friedrich Weinwurm byl nejvýznamnějším představitelem architektonické avantgardy na Slovensku. Díky jeho stavbám získala Bratislava během první republiky moderní tvář. Nepříliš známého židovského architekta představí vůbec poprvé české veřejnosti výstava Muzea města Brna připravená ve spolupráci se Slovenskou národní galerií. Výstava „Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta“ bude k vidění na hradě Špilberku až do 3. listopadu 2019.

weinwurm na spilberku

Friedrich Weinwurm se narodil 30. srpna 1885 v židovské rodině v Borském Mikuláši. Studoval na technických univerzitách v Drážďanech a v Berlíně. V roce 1915 přišel do Bratislavy, kde dozníval eklektický historismus a pozdní secese. Po vzniku Československa se stal rovnocenným partnerem českých architektů. Spolu s Ignácem Vécseiem realizoval jen v Bratislavě desítky ikonických staveb. Významně tím přispěl k modernímu rázu a probouzejícímu se velkoměstskému charakteru nové slovenské metropole. Působil i v Žilině a v dalších lokalitách na Slovensku, jednou i v Brně. Jeho dílo zůstalo nedokončené, neboť byl pro svůj původ pronásledován a internován režimem Slovenského štátu. Roku 1942, zřejmě při útěku při přechodu hranic, beze stopy zmizel.

Monografická výstava představí dílo Friedricha Weinwurma. Díky originální plánové dokumentaci návštěvníci poznají Weinwurmovu představu o architektuře Nové věcnosti, práci jeho architektonického ateliéru i způsob projektování. Dobové a aktuální fotografie staveb konfrontují původní a současný stav jeho objektů. Součástí výstavy jsou i modely a zvuková nahrávka Weinwurmových textů, které objasňují jeho úvahy o architektuře. „Weinwurmova pozornost se soustředila na dvě oblasti. V té první šlo o architektonickou formu, prostorové a funkční vztahy i konstrukční a technická řešení. Druhá souvisela se společenskou úlohou architektury – řešení bytové otázky nebo postavení rodiny či ženy v moderní společnosti,“ vysvětluje autorka výstavy Henrieta Moravčíková, vedoucí Oddělení architektury na Historickém ústavu Slovenské akademie věd a profesorka Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Weinwurma zajímala racionalizace a ekonomické uspořádání dispozice a celková účelnost a funkčnost staveb. To se odráželo v typizovaném půdorysném řešení a v jednoduchých fasádách redukovaných na soustavu okenních otvorů v hladkých omítkových plochách. Nikdy však nerezignoval na výtvarnou stránku.

„Výstava vizuálně poutavým způsobem představí návštěvníkům ideové a výrazové koncepty Weinwurmova díla. Přiblíží tvůrce, který byl doposud známý a oceňovaný téměř výhradně v odborných kruzích, a stavitelské umění, které v čase jeho vzniku a uplatnění patřilo na Slovensku mezi hlavní nositele a reprezentanty soudobých světových moderních trendů,“ říká kurátor Jindřich Chatrný z Muzea města Brna. Weinwurmovy nejvýraznější stavby přiblíží revolučnost jeho díla. Modernistická tvorba oproštěná od ozdob znamenala v provinční a konzervativní Bratislavě skok, který na Slovensku otevřel cestu k moderní architektuře. Řada Weinwurmových staveb je dnes památkami díky jejich kvalitám a nadčasovému výrazu. Na výstavě bude prezentováno i autentické patentované překlápěcí ocelové okno, vytvořené ve spolupráci architekta s bratislavským zámečnictvím Armina Krause.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...