Držitel ceny Czech Press Photo Jiří Šebek vystavuje v Brně

Brno, 7. května 2019 – Preciznost, minimalismus, čistota podání a zejména netradiční úhel pohledu na zajímavé budovy skrz objektiv fotoaparátu. Právě tak by se daly charakterizovat téměř tři desítky snímků, které se představují na jedinečné výstavě Moderní architektura objektivem Jiřího Šebka. Výstava velkoformátových fotografií potrvá v nákupní pasáži brněnského AVION Shopping Parku až do 19. května.

Main Point-PrahaKarlin fotograf sebek

Jiří Šebek, mimo jiné držitel ocenění Czech Press Photo 2016, je umělecký fotograf, který se ve své tvorbě zaměřuje na fotografii staré Prahy či moderní architektury, ale také na fotografii komerční architektury pro architektonická studia a stavební firmy. Přímo pro AVION Shopping Park Brno vybral 28 fotografií architektonicky a vizuálně zajímavých budov nejen v České republice, ale například i v sousedním Rakousku a Německu.

Pro tuto sérii, stejně jako pro všechna díla Jiřího Šebka, je charakteristické, že výtvarná stránka snímků je nadřazena nad stránku dokumentační. Jednotlivé budovy jsou vyhledávány cíleně tak, aby v podobě vizuálů fungovaly samostatně a zároveň systematicky doplňovaly celek. Každá budova má specifický tvar, kterým je schopna zaujmout sama o sobě, přitom je však nenahraditelnou součástí celé série.

Část snímků je doplněna osobitými postřehy a komentáři autora. Návštěvníci výstavy tak mají další možnost pochopit, jak autor o objektech svého uměleckého zájmu přemýšlí. „Budova Crystal je pro mě velice rozporuplná, z pohledu fotografa je však velmi zajímavá. Crystal tvarem připomíná diamant s výraznou kostkovanou fasádou. Z pohledu obyvatele si člověk všimne, že budova vůbec nezapadá do svého okolí. Nejen svým tvarem, ale hlavně i výškou, značně přesahuje okolní městskou zástavbu, takže tvoří velmi výraznou dominantu pražské čtvrti Vinohrady,“ komentuje například Šebek snímek nazvaný Crystal.

Vstup na výstavu, která potrvá až do neděle 19. května, je zdarma. Návštěvníci se také mohou zapojit do soutěže o celkem 20 turistických karet BRNOPAS, které umožňují vstup zdarma či se slevou na top brněnská místa, a 20 speciálních AVION poukázek na bezplatný nákup. Součástí výstavy jsou i vizualizace budoucí podoby AVIONu, který v blízké budoucnosti čeká modernizace a rozšíření.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...