Koncert v Besedním domě připomene životní jubilea dvou bývalých rektorů JAMU

Brno, 11. června 2018 – Významná životní jubilea dvou prvních polistopadových rektorů JAMU připomene mimořádný čtvrteční koncert, který pořádající akademie připravila do Besedního domu v Brně. Slavnostní večer začne 14. června v 19.30 a připomene nadcházející 95. narozeniny profesorky Aleny Štěpánkové-Veselé a 90. narozeniny profesora Aloise Hajdy. Oba oslavenci a emeritní rektoři školy se jedinečné události zúčastní.

Profesorka Alena Štěpánková-Veselá, která stála v čele brněnské umělecké akademie v dobách jejích bouřlivých časů a proměny celé struktury této školy po roce 1989, oslaví úctyhodné pětadevadesátiny 7. července.Je mimořádnou a kouzelnou náhodu, že ve zcela stejný den - jen o pět let později - se narodil také nástupce emeritní rektorky v jejím úřadě profesor Alois Hajda.

První část jedinečného večera bude patřit hudbě. „Bude to koncert čtyř generací: já, jako nejstarší, můj žák na JAMU Zdeněk Nováček, Petr Kolař, který byl žákem Zdeňka Nováčka na konzervatoři a mým žákem na JAMU a nakonec Petra Kujalová, žačka Zdeňka Nováčka na konzervatoři i na JAMU,“ uvedla k programové skladbě oslavenkyně, která tedy na svém narozeninovém koncertu osobně vystoupí. V programu večera zazní skladby Louise-Nicolase Clérambaulta, Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Františka Musila, Roberta Schumanna a LéonaBoëllmanna.

Profesorka Alena Štěpánková-Veselá je navrch jednou z prvních absolventek své alma mater, kterou posléze jako rektorka vedla mezi lety 1990 - 1997. Od sedmi let chodila na hodiny klavíru k Janáčkově žačce Zdeňce Illnerové. Tu občas navštívila paní Zdeňka Janáčková a byla tak svědkem jejích klavírních začátků. Posléze piano vyměnila za varhany a ty se jí staly celoživotním osudem.

Druhá část večera bude věnována divadlu a zejména osobě významného divadelního režiséra Aloise Hajdy. Ten zastával rektorský úřad mezi lety 1997-2003. Jedinečnému divadelníkovi předvedou letos absolvující studenti činoherního herectví z ateliéru docenta Lukáše Riegra a v režii profesora Ivo Krobota ukázky z inscenace Komedie o umučení. Divadelní režisér a pedagog, emeritní profesor režie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Alois Hajda patří k význačným osobnostem českého divadla.Od r. 1991 se věnoval pedagogické práci na Divadelní fakultě JAMU i kulturní činnosti v širším měřítku. Profesorem byl jmenován v roce 1992. V letech 1991-1997 působil na škole jako prorektor.

Vedení JAMU oběma významným akademickým hodnostářům a prvním polistopadovým hlavám školy pogratuluje. Slavnostní večer, který zaštítil primátor města Brna Ing. Petr Vokřál, po skončení programu vyvrcholí přátelským přípitkem s oběma vzácnými jubilanty.

Foto: archív JAMU


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  6
  7  8  910111213
141516181920
212324252627
282930    
Nejbližší akce
08.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
09.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
15.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
22.10. Agadir: Na strunách naděje, Oleg S..
Šalina 300x250