Karkulka a Budulínek se schovali na Špilberku

Brno, 31. prosince 2015 - Hádám, hádám pohádku – tak se jmenuje letošní zimní výstava pro děti. Chodby hradu Špilberku se zaplnily pohádkovými postavičkami, zvířátky a okatými dětmi, které nakreslila nejznámější brněnská ilustrátorka Vlasta Švejdová. Za svoji tvorbu pro děti získala ocenění Pohádkový zvoneček. Její celoživotní dílo si můžete prohlédnout až do 24. ledna.

Budulínek, Červená Karkulka, O perníkové chaloupce, postavičky z říkanek, učebnic, ale i krabic od Sunaru – to vše vytvořila Vlasta Švejdová. Její půvabné obrázky oslovují už třetí generaci dětí. Začínala přitom u karikatur a kresleného humoru. Vtipné obrázky začala do novin posílat poté, co měly úspěch její kresby na plakát o bezpečnosti práce v jejím prvním zaměstnání po maturitě. Po mateřské dovolené začala vytvářet i dětské ilustrace, původně přitom kreslila vlastním dětem, kterým chtěla ukázat veselý a pestrobarevný svět.

Na Špilberku budou kromě knížek s pohádkami, říkadly a hádankami k vidění i několik desítek let staré originály obrázků pro knížky jako Budulínek, Broučci, Skořepinka či Lucie Luciperka. Vypadají ale jako nové. „Nevybledly, mají pestré barvy, protože všechno jsem archivovala a zakládala tak, aby obrázky nebyly na světle. Akvarely totiž časem blednou,“ vysvětluje autorka Vlasta Švejdová. Ilustrace tvoří kombinovanou technikou: předkresluje tužkou, ale pracuje s tuší, akvarely a ředěnými pigmenty. „Na radostný pel ale používám i pastelku,“ dodává. Kromě obrázků pro nejmenší ale v posledních třech letech maluje i olejové obrazy, které se líbí dětem i dospělým. I tato aktuální tvorba je na Špilberku k vidění. Jsou v ní výjevy z rušných brněnských ulic a náměstí.

vlasta svejdova spilberk vystava banner

Kreslit a psát příběhy začala už v dětství. „Ve třetí třídě jsem zjistila, že Josef Čapek už nežije. To mnou tak otřáslo, že jsem pod lavicí a o přestávkách napsala a nakreslila pokračování Pejska a Kočičky,“ vzpomíná Švejdová. Sama napsala a nakreslila knížky Na hradě už nestraší, Kaštánek nebo Co děláme celý den. Jako výtvarnice spolupracovala na filmu Křeček nebo na pohádce O bojácném Floriánkovi.

Dodnes neztrácí inspiraci, fantazii ani humor. Nedávno jí vyšla knížka Jeden mluví, dva koukají, letos Moje první říkadla. Pojďte nahlédnout do jejího světa. Je plný barev, radosti a pohádkové atmosféry. Na děti ve výstavě čeká plno interaktivních prvků na hraní: divadélko s malovanými kulisami, maskami a bublinami s říkankami, obrázkové puzzle, hádanky a hříčky, i promítání pohádek.

Foto: MuMB

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události

Šalina 300x250