Komorní opera JAMU se poprvé představí v novém Divadle na Orlí

Brno, 16. listopadu 2012 - Dva operní kusy v jednom večeru uvedou studenti brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v nedávno otevřeném Divadle na Orlí. V den státního svátku 17. listopadu se zde v 19 hodin uskuteční premiéra jednoaktové opery Evropská turistika skladatele Josefa Berga a pouze sedmnáctiminutové opery Kráska a Zvíře skladatele Miloslava Ištvana.

komorni-opera-istvan-jamu-brno-divadlo-na-orli

Půjde tak o vůbec první provedení operní inscenace v novém školním divadle akademie.  Studenti JAMU se tímto premiérovým projektem připojí k programu Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2012, který začal o den dříve.

Evropská turistika je jednou z trojice komorních oper Josefa Berga zabývající se protiválečnou tématikou. Její rytmicky pestrá hudba čerpá z různých hudebních žánrů. Je předepsána pouze pro šest sólových pěvců a šest melodických nástrojů se soupravou bicích. Formou autor přímo reaguje na pojetí hudebního divadla Bertolta Brechta.

Dramatický děj se opírá o přirozené napětí mezi ideologií a obyčejnými lidmi. Zobrazuje vpád německého vojska do Francie pod záminkou poznávací exkurze a zároveň na spolkovém vojáku Karlovi ukazuje následky střetu výše zmíněných sfér. „Děsivá absurdnost válečné brutality se přelévá v groteskní absurdnost lidské malosti a současnému divákovi klade otázku, zda není v divadle života jen loutkou, jejíž vodiči se při hře náramně baví“, říká režisér Tomáš Pilař.

Kráska a Zvíře vytvořená Miloslavem Ištvanem je reakcí na smrt Josefa Berga a Františka Hrubína. Libreto vycházející z dramatu Františka Hrubína je koncentrováno do pouhé strany textu svěřené zpěvnímu barytonu a dvěma recitátorům. Dle slov skladatele je hudba této opery vystavěna na půdorysu ticha, nezvykle pro Ištvana je instrumentována pouze smyčcovými a dřevěnými nástroji s celestou bez použití bicích.

Všem známý pohádkový příběh o Krásce a Netvorovi je zpracován do sedmi obrazů vykreslujících jejich vzájemný vztah. Netvor se postupně skrze lásku mění v člověka, ale s každým okamžikem, kdy přijde o část svého zvířecího já, postupně umírá. „Každý z nás má svoji třináctou komnatu, kterou musí chránit před pohledem druhých, protože její prozrazení vede k nezvratné změně v mezilidských vztazích.“ vysvětluje režisér Tomáš Pilař.

Další reprízy jedinečného večera o dvou operních aktovkách se uskuteční 21. listopadu 2012 v rámci festivalu Janáček Brno 2012, dále pak ve dnech 19. a 23. listopadu 2012, vždy od 19 hodin Vstupenky na představení je možné rezervovat na emailové adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Zdroj: JAMU


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události