Gymnázium Slovanské náměstí zve v sobotu veřejnost na Den poezie

Brno, 9. listopadu 2012 - Jeden den ve společnosti literatury a jejích tuzemských velikánů bude moci prožít každý, kdo se 10. listopadu vydá do budovy Gymnázia Slovanské náměstí v Brně - Králově Poli. Tamní učitelé a učitelky na tento den přichystali sérii literárních hříček a workshopů, určených nejen studujícím a jejich rodinám, ale především veřejnosti.

podpis2-250

Akce je součástí celorepublikového festivalu Den poezie, který se letos koná už po čtrnácté a kulturní akce tento den nabídne 58 měst.

„Celorepublikovým tématem letošního přestupného roku jsou Pře-stupy, které jsme se rozhodli pojmout nikoliv jako přestup v čase, ale v prostoru, respektive v dopravě,“ vysvětlila jedna z organizátorek z profesorského sboru Jana Seehofnerová. Dvě podlaží Gymnázia Slovanské náměstí v Brně se tak pro jeden den změní ve stylizovanou železnici. Co zastávka, to jiná literární osobnost. „Návštěvníci symbolicky projedou třeba Brno, Boskovice, kde je bude čekat mobilní antikvariát, zastávku Borová, která bude věnována Karlu Havlíčkovi Borovskému nebo Malé Svatoňovice bratří Čapků. Chybět nesmí ani Kostomlaty, odkazující k Hrabalovým Ostře sledovaným vlakům,“ upřesnila Seehofnerová.

Návštěvníci si ve vestibulu školy, který se pro akci symbolicky přemění na vestibul nádražní, nejprve vyzvednou jízdenku. Pak budou postupně procházet jednotlivými workshopy, za každý splněný úkol jim lektor zapíše do jízdenky neviditelným inkoustem část textu. „Úkoly nejsou vůbec náročné a jsou tak určené naprosto pro kohokoliv. Našim cílem především je, aby se lidé bavili,“ řekla Seehofnerová. Tajemné poselství z jízdenky návštěvníci odhalí při závěrečném pokusu v chemické laboratoři.

Předloňské Máchovské putování, které na škole připravili k výročí K. H. Máchy, absolvovalo více než 150 návštěvníků všeho věku. Velký ohlas měla i loňská akce Poezie na volné noze. Akce Den poezie se v listopadu uskuteční v desítkách měst po celé České republice.

Den poezie, který připomíná památku narození Karla Hynka Máchy (*16. 11. 1810), se letos koná už počtrnácté. Během let se festival rozrostl, každoročně ho mohou zažít lidé v desítkách tuzemských měst. Hlavním srdcem festivalu jsou školy, knihovny, literární spolky, kluby a další kulturní instituce.

Pře-stup: Kam? A proč? 

Gymnázium Slovanské náměstí 7, Brno, 612 00.
10. listopadu 2012 od 10 do 18 hodin. Akce je zdarma, předchozí registrace není nutná.

Zdroj: Gymnázium Slovanské náměstí


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...