Janáčkova hudební soutěž svede dohromady světové virtuosy klavíru a varhan

Brno, 7. září 2012 (MEDIAFAX) - Tři desítky světových hudebních virtuosů do pětatřiceti let se v Brně utkají během třetího zářijového týdne při 18. ročníku Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka ve hře na klavír a varhany. Hudebníci budou soutěžit v Besedním domě, na Hudební fakultě JAMU, v Nové radnici a chrámu svatého Augustina.

klavir

"Letos poprvé bude soutěž dvouoborová, utkají se v ní hráči na klavír a varhany," řekl ve čtvrtek brněnský primátor Roman Onderka. "Krásné prostředí hudební fakulty, sousedící bezprostředně s Besedním domem, kde Janáček uváděl své premiéry, budou pro umělce jistě inspirativním prostředím," poznamenal prezident soutěže Vít Spilka.

Všechna vystoupení tříkolové soutěže jsou volně přístupná veřejnosti. Finálové kolo a vyhlášení vítězů varhanní části se uskuteční v pátek 21. září od 14 hodin v Besedním domě, klavíristé poznají vítěze o den později na stejném místě o tři hodiny později.

Během prvního kola soutěže čekají na hudebníky dvě virtuozní koncertní etudy, v druhém kole padesátiminutový recitál a ve finále si pak soutěžící budou moci vybrat koncert ze zásadních skladeb Janáčka, Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, Liszta, Griega nebo Čajkovského. Všechna vystoupení přitom musejí odehrát hudebníci zpaměti, bez notové opory.

"Za první místo si laureáti odnesou sto tisíc korun, dalšídva místa jsou spojena s finanční prémií sedmdesát a čtyřicet tisíc korun," řekl Spilka. Předsedkyní mezinárodní klavírní poroty bude Alicja Paleta-Bugajová, sbor varhanních porotců povede Nor Jon Laukvik.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně má souvislost s tvorbou nejvýznamnějšího tuzemského hudebního skladatele minulého století. V Brně se koná poosmnácté. V pětiletých cyklech se v ní pravidelně střídají smyčcová kvarteta a interpreti hrající na housle, klavír, varhany, violoncello, kontrabas, flétnu, klarinet, lesní roh a tubu.

Jiří Nováček

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Libor 2012-09-13 19:44
Vzhledem k ucasti mnoha kvalitnich soutezicich lze ocekavat mimoradne zazitky.Drzim poradatelum pesti a jiz nyni se velmi tesim!Libor B.
 
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události