Moravská vesnička v Baron Trenck Gallery představí život před dvěma sty lety

Brno, 5. dubna 2012 – Baron Trenck Gallery, která sídlí v kapucínském klášteře v Brně, se podařilo dlouhodobě zapůjčit celostátní raritu – tzv. Moravskou vesničku. Ta ve zmenšeném provedení zachycuje téměř 500 postav v jejich všedních činnostech na vesnici přelomu 18. a 19. století. Autorem vesničky, kde nechybí pohyblivé postavy, je Miroslav Mužík a návštěvníci galerie ji mohou vidět od 1. dubna až do konce roku.

moravska_vesnicka

Ve vesničce nechybí náboženské procesí, jarmark, venkovská zábava, běžné denní pracovní aktivity jako sekání a řezání dřeva, mlácení obilí, praní prádla, kosení trávy, polní práce atd.

Z řemesel je představeno například kovářství, kolářství, bednářství, truhlářství, brusičství, mlynářství, řeznictví, kominictví a další budou postupně přibývat. Obyvatelé miniaturní vesnice se ale věnují také zábavě, hodují u piva a jitrnic, tancují při muzice, hrají na hudební nástroje.

Návštěvníci, zejména z řad dětí, získají během prohlídky mnoho zajímavých informací nejen k životu na venkově před zhruba 200 lety, ale především k řemeslům, která se v mnoha případech 21. století nedočkala. Postupně budou do expozice doplňovány trojrozměrné ukázky – většinou výrobky představovaných řemesel, které si budou moci návštěvníci vzít do rukou a prohlédnout si je bez vitríny a zblízka.

Prozatím vesnička čítá bez mála 500 postav – z toho přibližně 200 pohyblivých, dále přes 320 zvířat 51 chalup, kostel, zámek s parkovým altánem, školu, hospodu a různé hospodářské či technické objekty. Práce na miniaturní vesničce trvaly téměř 11 let (přes 35.000 hodin) a dílo se bude neustále dotvářet a rozrůstat.

Součástí expozice bude také jeden z nejrozsáhlejších betlémů v ČR (9,4 m délky). Mužík do něj instaloval 430 figurek postav a zvířat, z nichž zhruba 250 je pohyblivých. V českých betlémech neobvyklá písková barevnost krajiny, kamenité a vyprahlé okolí chýše s jesličkami jsou, jak potvrdili návštěvníci pocházející přímo z Izraele, velmi věrohodné a blízké skutečnému prostředí. Betlém bude vystaven celoročně.

foto: moravskavesnicka.ic.cz


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události