Moravská galerie vystavuje vzácná liturgická roucha

Brno, 8. března 2012 – Zájemci o krásu historického textilu, uměleckého zpracování kůží a dokonalosti uměleckého řemesla si mohou na Podestě Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně prohlédnout kolekci tří vzácných liturgických rouch, takzvaných kasulí. Ty tvořily součást oděvu kněze při slavení církevních obřadů a představují v kontextu celorepublikových sbírek předměty výjimečné hodnoty. Před jejich první prezentací na Podestě Uměleckoprůmyslového muzea prošly náročným konzervátorským a restauračním zákrokem. K vidění budou od 8. března do 2. září.

kasule

„Moravská galerie v Brně chová ve svých sbírkách kolekci tří výjimečných kožených oděvů z 18. století. Jsou jimi takzvané kasule, roucha používaná knězem během bohoslužebných obřadů," říká kurátorka Moravské galerie Andrea Husseiniová. Zažitá církevní praxe vyžadovala pro zhotovení tohoto typu šatů hedvábné látky, použití kůže je v tomto směru jistou zajímavou zvláštností. Za výchozí surovinu k výrobě kožených parament sloužila teletina a rovněž kozí či ovčí kůže, zpracovaná tzv. velurovou technologií, tedy tak, že rubní strana usně tvořila líc výsledného objektu. Kůže se nejprve změkčovaly tříslem a leštily, takto připravený povrch byl upraven v celé ploše stříbřením tenkými stříbrnými plátky, lepenými pergamenovým lepidlem nebo vaječným bílkem. Části určené ke „zlacení" byly pokryty fermeží, která obsahovala lněný olej a přírodní pryskyřice, někdy s příměsí šafránu k dosažení „zlatějšího" vzhledu. Pro další úpravu se užívaly rozličné výzdobné techniky — tlačení, puncování a malba lazurními barvami, které napodobovaly efekty nákladných zlatem a stříbrem protkávaných soudobých textilií 17. a 18. století.

kasule_pruh

„Skupina necelých dvou desítek dochovaných kožených parament, převážně kasulí, z českých a moravských sbírek je překvapivě konzistentní. Kožená roucha byla nakonec se zpřísněním církevních předpisů dotýkajících se použití materiálů a barev liturgických oděvů vyloučena z bohoslužebného použití a od konce 19. století se dostávaly do muzejních sbírek," dodává Husseiniová.

 

Foto: Kasule, Čechy, konec 17. stol.- 1. pol. 18. stol., zdroj: Archiv MG v Brně


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...