Moravská galerie vystavuje vzácná liturgická roucha

Brno, 8. března 2012 – Zájemci o krásu historického textilu, uměleckého zpracování kůží a dokonalosti uměleckého řemesla si mohou na Podestě Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně prohlédnout kolekci tří vzácných liturgických rouch, takzvaných kasulí. Ty tvořily součást oděvu kněze při slavení církevních obřadů a představují v kontextu celorepublikových sbírek předměty výjimečné hodnoty. Před jejich první prezentací na Podestě Uměleckoprůmyslového muzea prošly náročným konzervátorským a restauračním zákrokem. K vidění budou od 8. března do 2. září.

kasule

„Moravská galerie v Brně chová ve svých sbírkách kolekci tří výjimečných kožených oděvů z 18. století. Jsou jimi takzvané kasule, roucha používaná knězem během bohoslužebných obřadů," říká kurátorka Moravské galerie Andrea Husseiniová. Zažitá církevní praxe vyžadovala pro zhotovení tohoto typu šatů hedvábné látky, použití kůže je v tomto směru jistou zajímavou zvláštností. Za výchozí surovinu k výrobě kožených parament sloužila teletina a rovněž kozí či ovčí kůže, zpracovaná tzv. velurovou technologií, tedy tak, že rubní strana usně tvořila líc výsledného objektu. Kůže se nejprve změkčovaly tříslem a leštily, takto připravený povrch byl upraven v celé ploše stříbřením tenkými stříbrnými plátky, lepenými pergamenovým lepidlem nebo vaječným bílkem. Části určené ke „zlacení" byly pokryty fermeží, která obsahovala lněný olej a přírodní pryskyřice, někdy s příměsí šafránu k dosažení „zlatějšího" vzhledu. Pro další úpravu se užívaly rozličné výzdobné techniky — tlačení, puncování a malba lazurními barvami, které napodobovaly efekty nákladných zlatem a stříbrem protkávaných soudobých textilií 17. a 18. století.

kasule_pruh

„Skupina necelých dvou desítek dochovaných kožených parament, převážně kasulí, z českých a moravských sbírek je překvapivě konzistentní. Kožená roucha byla nakonec se zpřísněním církevních předpisů dotýkajících se použití materiálů a barev liturgických oděvů vyloučena z bohoslužebného použití a od konce 19. století se dostávaly do muzejních sbírek," dodává Husseiniová.

 

Foto: Kasule, Čechy, konec 17. stol.- 1. pol. 18. stol., zdroj: Archiv MG v Brně


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události