Výstava zkamenělin z paleontologických Pompejí ovládne Palác šlechtičen

Brno, 5. ledna 2012 - Moravské zemské muzeum otevírá tento pátek v Paláci šlechtičen na Kobližné ulici výstavu Messel on Tour – Přírodní katastrofa po zániku dinosaurů. Výstava představuje 125 originálů zkamenělin ze slavné německé lokality Messel (stát Hesensko). Výstava, která se dříve konala ve významných evropských muzeích, mimo jiné Basileji, Stuttgartu nebo Oslu, a shlédlo ji půl miliónů návštěvníků, je nyní přístupná i českým zájemcům.

zkamenelina2250

Těžba živočišných jílovců, která v lokalitě Messel probíhala od poloviny 19. století, skončila v 70. letech minulého století. Dnes je místo vzhledem k unikátním nálezům zkamenělin pod přísnou ochranou organizace UNESCO. Samotná výstava Messel on Tour je dílem kolegů z Hessisches Landesmuseum Darmstadt, kteří mají odborný dohled na pokračující paleontologický výzkum. Zkameněliny z Messelu jedinečně dokumentují raná stádia evoluce savců. Bylo zde objeveno na 45 jejich druhů (předchůdce dnešního koně, netopýři, vačice, lemurovití savci, hlodavci i primitivní mravenečník). Lokalitu proslavil i objev fosílie Darwinius masillae pokládaná za jednoho z prvních primátů tedy i vývojové větvě vedoucí k člověku. Vedle savců je lokalita věhlasná nálezy ptáků, krokodýlů, hadů, žab i hmyzu.

Messel tak otevírá okno do historie Země krátce po zániku dinosaurů, kteří vyhynuli na Zemi před 65 miliony let a zanechali volné ekologické niky pro vývoj a diverzifikaci savců. Přeneseně je lokalita Messel nazývána paleontologickými Pompejemi.

Výstava se již konala ve významných evropských muzeích (Basilej, Stuttgart, Oslo, Leiden, Münster, Kassel) a shlédlo ji již půl miliónů návštěvníků. Nad výstavou převzali záštitu ministr kultury ČR, primátor statutárního města Brna Roman Onderka, UNESCO, ICOM.

Zdroj: MZM


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    
  4  5  6  7  8  910
1112151617
18192021222324
252627282930 
Nejbližší akce

Žádné události