V Místodržitelském paláci začíná výstava věnovaná významné sběratelce umění

Brno, 15. prosince 2011 - V pátek 16. prosince začíná v Místodržitelském paláci v pořadí již šestá výstava z cyklu Sběratelé a mecenáši. Jejím prostřednictvím Moravská Galerie představuje významné osobnosti, které v minulosti přispěli k rozšíření jejích sbírek.Tentokrát je výstava věnována brněnské lékařce a sběratelce umění Marii Richterové, která rozšířila sbírky galerie například dílo od Mikuláše Medka, velmi vzácný drobný miniaturní portrét od francouzského akademika 18. století Hyacinthe Rigauda či soubor historických palných zbraní. Výstava darovaných předmětů je poctou jedné z nejštědřejších donátorek posledních let.

moravska_galerie250

Brněnská lékařka Marie Richterová byla příkladem poučené milovnice umění a krásných věcí, o které sice nemůžeme mluvit jako o sběratelce v úzkém slova smyslu, přesto lze soubor uměleckých předmětů a starožitností, který během svého života shromáždila, považovat za více než pozoruhodný. 

Narodila se v roce 1927 v Horšovském Týně. Od roku 1934 žila v Brně, kde od padesátých let dvacátého století působila jako známá lékařka. Svoji odbornou kariéru završila jako dlouholetá primářka oddělení Kliniky infekčních chorob ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích. 

Umění — jak výtvarné, tak i literatura a hudba — bylo jejím celoživotním zájmem. Nejen příležitostné nákupy u starožitníků a některých soukromníků, ale i dary žijících umělců, v mnoha případech vděčných pacientů (připomeňme, že její specializací byly jaterní choroby), pomáhaly rozmnožit soubor krásných cenností, zahrnující pozoruhodná díla gotického sochařství, barokní i moderní malby, volné grafiky či uměleckého řemesla. Za jeden z nejvzácnějších předmětů z věnovaného konvolutu lze považovat drobný miniaturní portrét od francouzského akademika 18. století Hyacinthe Rigauda. Mimořádně kvalitní obraz Mikuláše Medka zase dokládá, že se sběratelka nezaměřovala pouze na staré, staletími ověřené hodnoty, ale dokázala ocenit i soudobou tvorbu. Trochu překvapivě tvoří větší část věnovaných předmětů z oblasti uměleckého řemesla soubor historických palných zbraní, z nichž naše výstava představuje ty nejhodnotnější.

Na sklonku svého života, v roce 2002, se Richterová rozhodla výběr nejhodnotnějších kusů z vlastní sbírky věnovat Moravské galerii v Brně, aby se z nich mohli těšit i ostatní lidé, zájemci o umění z řad návštěvníků galerie, ke kterým sama dlouhá léta patřila. Výstava větší části darovaných předmětů je formou pocty jedné z nejštědřejších donátorek naší instituce z posledních let.

foto: Moravská galerie v Brně


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...