V Brně začne výstava k 230. výročí instalace osvětlení

Brno, 23. září 2011 (MEDIAFAX) - V Brně se od soboty do čtvrtka 6. října bude konat výstava k 230. výročí instalace osvětlení v Brně. Výstava se uskuteční v Křížové chodbě brněnské Nové radnice, sdělila Jana Maťovčíková z Technických sítí Brno, které akci připravily.

Vystava-230-let-osvetleni-brno

Výstava se koná pod záštitou primátora Brna Romana Onderky. "Na výstavě budou k vidění třeba plynové nebo obloukové lampy, rozvaděče či části původních elektroinstalací z Mahenova divadla. Druhá část výstavy pak představuje současnost veřejného osvětlení v Brně," vysvětlila Maťovčíková.

Podle ní se návštěvníci také dozvědí, jak osvětlení funguje, odkud se řídí, kolik hodin v roce svítí i jak se udržuje. "Vstup na výstavu je zdarma, otevřeno bude denně od 9. do 18. hodiny," dodala.

Dějiny veřejného osvětlení v Brna začaly v roce 1781, kdy se 1. listopadu poprvé rozsvítilo v jeho ulicích 277 lojových svítidel. Stalo se tak u příležitosti návštěvy ruského následníka trůnu s chotí při jejich cestě do Vídně. Do té doby si každý musel svítit lucernou.

Od roku 1841 lojové svítilny nahradily olejové. Svítit plynem se v Brně začalo od roku 1849, brněnská předměstí se jej dočkala o 11 let později.

Prvních šest elektrických svítilen se objevilo na dnešním náměstí Svobody v roce 1901. Na jaře 1913 začala z oslavanské elektrárny proudit elektřina do Brna, rozšíření elektrického osvětlení do vybraných částí města však zhatila první světová válka. Situace se obrátila až počátkem dvacátých let. Od roku 1921 se začalo budovat elektrické osvětlení i v připojených částech města, které bylo dokončeno v roce 1930.

Lenka Horáková, foto:  Technické muzeum Brno

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...