Moravskou část Febiofestu v Brně otevře gangsterka Bena Afflecka

Brno, 5. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Americký film herce a režiséra Bena Afflecka Město otevře v pondělí 11. dubna 18. ročník brněnské části mezinárodního filmového festivalu Febiofest. V úterý to řekl mluvčí festivalu Pavel Sladký s tím, že brněnskými projekcemi 13 filmů začne zároveň i moravská část festivalu.

film-civky2_250x168

Affleckův film, který si zahrál i hlavní gangsterskou roli, uvede od 20 hodin kino Scala. Snímek pojednává o podsvětí v Bostonu a má podle Sladkého romantický podtext. "Jeremy Renner si za výkon ve vedlejší roli vysloužil nominaci na Oscara," řekl Sladký.

Brněnská část Febiofestu podle něj uvede během čtyř dní především americké snímky, představí se ale i filmy ze Skandinávie, Latinské Ameriky, Německa, Libanonu a Francie.

Mezi hlavní taháky projekcí, které se uskuteční ve Scale a v kině Art, patří podle organizátorů poslední snímek legendárního amerického režiséra Francisca Forda Copolly. "Jeho film Tetro je o imigrantské rodině umělců, kterou rozleptávají neshody několika generací," řekl Sladký. Neméně zajímavý má být i snímek Coppolovy dcery Sofie, která se na Moravě představí snímkem Odnikud nikam. "Tento film získal zlatého benátského lva," doplnila mluvčí brněnského Febiofestu Jana Fantová.

Kromě světových filmů se budou moci lidé podívat i na debuty začínajících tvůrců. Pořadatelé si slibují hodně diváků především na celovečerním debutu Václava Kadrnky. Jeho snímek Osmdesát dopisů pojednává o všedním životě v normalizačním Československu.

Pražská část Febiofestu se uskutečnila od 24. března do 1. dubna v Praze. Navštívilo ji 67 tisíc diváků. Hlavními hvězdami byli islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson, americký kameraman Edward Lachman, australský režisér Peter Weir, slovenský herec Milan Lasica, íránský režisér Rafi Pitts nebo rakouský herec Helmut Berger.

Hlavní cenu Grand Prix získal polský režisér Marcin Wrona, jehož snímek Křtiny zvolila porota nejlepším filmem letošního ročníku. Mladý režisér převzal z rukou čestné předsedkyně poroty Dagmar Havlové také šek na 5000 eur.

V pondělí začalo promítání festivalových filmů v Liberci, v úterý večer půjdou diváci do kin v Hradci Králové. Moravská část projekcí začne v pondělí v Brně a přesune se pak do Olomouce a Ostravy.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...