Muž pobíral v Brně dva roky dávky za zesnulou družku

Brno, 7. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Pětileté vězení a zaplacení škody víc jak za sto tisíc korun čeká zřejmě kriminálníka, který skoro dva roky v Brně pobíral sociální dávky na zesnulou družku. Vyšetřovatel obvinil pětačtyřicetiletého muže z podvodu, řekl ve středu policejní mluvčí Pavel Šváb.

penezenka_korupce

Hospodářská kriminálka zadržela recidivistu minulý týden, jen pár okamžiků před jeho útěkem do Nizozemí. V dopadení podvodníka pomohla podle Švába policistům poštovní doručovatelka.

Muž, který byl několikrát soudně trestán za majetkovou trestnou činnost, žil původně se svou o sedm let starší družkou. Ta v roce 2010 vážně onemocněla. Muž o ni pečoval a vyřídil si veškeré formality, aby za ni mohl i přebírat sociální dávky. Letos pak žena zemřela.

"Muž však hned po její smrti změnil doručovací adresu a po čtrnácti dnech měl opět vyřízeny všechny doklady pro pobírání dávek," řekl Šváb.

Na nové adrese se poštovní doručovatelka nad rámec svých povinností chtěla přesvědčit o existenci nemocné ženy. "Muž s něčím takovým zřejmě počítal. Roli v tu dobu už mrtvé družky sehrála jeho známá z ciziny. Přesto si pracovníci pošty všimli nejen vyvěšeného parte, ale také skutečnosti, že pro mrtvou ženu stále chodí sociální dávky," řekl policejní mluvčí.

Další kontakt pošťačky s povedeným ošetřovatelem se uskutečnil už za asistence kriminalistů. "Byl nejvyšší čas. Pronajatý byt byl vyklizen, v předsíni stálo připravené zavazadlo. Při výslechu obviněný uvedl, že měl sjednánu práci i bydlení u přítelkyně v Nizozemí. Rezervován měl i lístek na odpolední autobus, pouze čekal na finance na jeho zaplacení," řekl Šváb.

Za podvod muži hrozí až pět let vězení, kromě toho by měl státním institucím nahradit stotřicetitisícovou škodu.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...