Soud v Brně potvrdil za tragickou nehodu 40 měsíců vězení pro řidiče trolejbusu

Brno, 1. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně zamítl odvolání Milana Hladkého odsouzeného k 40 měsícům vězení za havárii trolejbusu, při které loni v květnu v Brně zemřel sedmasedmdesátiletý důchodce.

Soudce odvolacího krajského soudu Aleš Flídr řekl, že zmírnění trestu neumožňují mimořádně tragické okolnosti případu. "Jde o lidskou tragédii člověka, který předtím nikdy nic nespáchal. Rozhodování bylo mimořádně obtížné," sdělil soudce. Nevyhověl tak žádosti šoférova advokáta, který žádal pro svého klienta o podmíněný trest s maximální možnou horní sazbou pro jeho odložení.

Řidiče trolejbusu uznal vinného z obecného ohrožení z nedbalosti již v lednu soudce brněnského městského soudu Martin Vrbík. Vyměřil mu trest v dolní polovině sazby. Dosud bezúhonnému Hladkému, který měl v brněnském dopravním podniku pověst spolehlivého řidiče, hrozilo až deset let vězení. Trest si Hladký odpyká ve věznici s dozorem. Soud psychicky zlomenému muži zároveň vyslovil na pět let zákaz řízení všech motorových vozidel.

Nehoda se stala loni 23. května v Brně-Černých Polích na křižovatce ulic Drobného, Provazníkovy a Lesnické. Tramvaj číslo 9 se srazila s trolejbusem linky 37. Náraz tramvaje do trolejbusu přetočil vozidlo kolem osy, to skončilo na chodníku zapřené o předzahrádku domu na nároží. Zadním oknem vypadl sedmasedmdesátiletý Milan Sládek, který zůstal ležet mrtvý pod projíždějícím automobilem.

Zdravotníci po nehodě ošetřili 16 zraněných lidí. V péči přivolané policejní psycholožky skončila manželka mrtvého, která také jela v trolejbuse. Řidič trolejbusu se po nehodě zhroutil a skončil na řadu měsíců v krizovém centru. Dopravnímu podniku města Brna vznikla při nehodě půlmilionová škoda.

Milan Hladký se před soudem všem omlouval. "Všem, kterých se to dotklo, všem rodinám, lidem se omlouvám. Každý den se nutím žít dál. Jsem v péči psychiatra. Nemohu spát. Je mi to strašně líto. Neprožil jsem takovou věc, abych jel na červenou, nikdy. Mám vše rozostřené. Pamatuju si náraz, šalinu, pak ty děti. Nevím a chtěl bych vědět, jak se to stalo. Nedokážu to pochopit. Mám pořád strašné okno. Jet na červenou je proti mému přesvědčení. Lituji toho a budu litovat po celý život," vzlykal.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit