VUT- nakladatelství Vutium

Soud potvrdil pokutu akademikovi Horynovi, který e-maily zneuctil kolegu Hrocha

Brno, 31. května 2012 (MEDIAFAX) - Krajský odvolací soud v Brně potvrdil ve čtvrtek padesátitisícovou pokutu akademiku Břetislavu Horynovi, který prostřednictvím elektronické pošty hrubě urážel svého kolegu z Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jaroslava Hrocha. Horyna se musí zároveň Hrochovi oficiálně omluvit.

Horyna se k apelačnímu soudu odvolával proti uznání viny i proti trestu pokuty 50 tisíc korun nebo alternativnímu odnětí svobody na dva měsíce v případě, že pokutu nezaplatí. Krajský soud ale jeho odvolání odmítl, rozsudek se tak stal pravomocným. Pokud Horyna pokutu nezaplatí, půjde na dva měsíce do vězení.

Břetislav Horyna před čtyřmi lety anonymně vyhrožoval prostřednictvím e-mailové korespondence smrtí svému kolegovi Jaroslavu Hrochovi. "Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa.....Myslíš si, že zalezeš a nebudeš vidět? Ani omylem, fešáku, už brzo to začne, dočkáš se. Shniješ, než tě najdou..." obsahovaly mimo jiné zprávy.

Obžalovaný Horyna se hájil tím, že proti němu všechno vykonstruoval Hroch, který žárlí na jeho profesní kariéru. Napadený Hroch zase namítal, že se po přečtení e-mailů zhroutila jeho manželka a onemocněla.

Městský soud v Brně uznal Horynu vinným a uložil mu pokutu 50 tisíc korun. Soudce Martin Hrabal zdůvodnil verdikt tím, že Horyna dosud neměl problémy se zákonem. "Výhrůžné e-maily byly jakýmsi vybočením z života profesora Horyny, a proto mu soud udělil peněžitý trest,“ zdůvodnil již dříve Hrabal s tím, že kvůli beztrestnosti nedostal akademik podmínku, která by jinak byla na místě.

Horyna se ale proti svému potrestání odvolal a Krajský soud v Brně jeho odvolání uznal. Městský soud proto musel znovu vyslechnout znalce.

Městský soud v Brně uznal v úterý v opakovaném hlavním líčení akademika Břetislava Horynu vinným z psaní výhrůžných e-mailů kolegovi z Masarykovy univerzity v Brně. Horyna musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun. I v opakovaném procesu pak soudce Martin Hrabal odsoudil ke stejné padesátitisícové pokutě.

"Soud setrval na vině obžalovaného a ani po doplnění dokazování nedospěl k jinému názoru, než že autorem e-mailů je obžalovaný," uvedl Hrabal. Argumentaci městského soudu pak ve čtvrtek krajský odvolací soud v Brně již přihlédl a původně odmítnutý rozsudek akceptoval.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit