Vzpomínkové akce připomenou bitvu u Slavkova

Brno, 26. listopadu 2012 – Slavkov u Brna a jeho okolí si opět připomenou slavné vítězství francouzského císaře Napoleona I. v Bitvě tří císařů. Hlavní vzpomínkový program 207. výročí události, která formovala evropskou historii, se uskuteční v sobotu 1. prosince. Jak informovala Šárka Hálová ze Zámku Slavkov, vedle bitevní ukázky budou pro návštěvníky připraveny také další doprovodné akce, které se budou konat od čtvrtka 29. listopadu do neděle 2. prosince, kdy je završí pietní akt na Mohyle míru.

Hlavního bodu programu, sobotní bitevní ukázky pod kopcem Santon u obce Tvarožná, se zúčastní na 900 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Účastníci přijedou kromě České republiky také ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Francie, Belgie, Itálie, Maďarska, Ruska a Rumunska. Průběh bitevní ukázky bude komentovat historik a autor literatury faktu, věnované mj. především období revolučních a napoleonských válek, Jiří Kovařík. Scénář ukázky je letos inspirován závěrečnou fází rozhodujících bojů na Prateckých výšinách a ústupem koaličních jednotek přes Křenovice a Zbýšov na Slavkov a Hodonín, tedy sekvence bitvy nepříliš známá, protože probíhala souběžně s konečným útokem Soultova sboru do týlu koaličního levého křídla v údolí Zlatého potoka, jde o část bitvy, jejíhož závěru se na francouzské straně účastnily především jednotky pod velením maršála Bernadotta.

V ukázce se představí na francouzské straně tři bataliony pěchoty v celkové síle cca 350 vojáků, dělostřelectvo bude obsluhovat mj. dva čtyřliberní polní kanóny systému Gribeauval, repliky v měřítku 1:1, jezdectvo bude zastoupeno jednotkami gardových jízdních myslivců a kyrysníků. Na koaliční straně to budou dva bataliony rakouské pěchoty a jeden ruské, početnější dělostřelectvo, a mezi jezdci nastoupí císařští a královští huláni, husaři a kyrysníci a ruští gardoví a bugští kozáci.napoleon_trojan_pruh1

 

U Slavkova Císař Francouzů Napoleon I. během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu. Válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813-1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.

Vstup do hlediště bitevní ukázky bude zdarma. Vstupenky na tribunu lze zakoupit v předprodeji na www.ticketstream.cz. Program a podrobnější informace budou průběžně zveřejňovány na serveru www.austerlitz.org.

Program vzpomínkových akcí 207. výročí bitvy u Slavkova

Čtvrtek 29. listopadu 2012

Zámek Slavkov - Austerlitz:

19:00 koncert o. p. s. Mohyla míru - Austerlitz

Pátek 30. listopadu 2012

Podolí:

17:30 ohně na Žuráni

Jiříkovice:

18:00 Jiříkovické ohně

Sobota 1. prosince 2012

Šlapanice:

08:00-11:00 Burza militárií v orlovně, Masarykovo náměstí 2

Tvarožná, pod Santonem:

14:00-15:30 rekonstrukce bitvy tří císařů

Slavkov u Brna:

19:30 defilé vojsk zakončené ohňostrojem (20:00)

09:00-21:00 tradiční řemeslný a vánoční jarmark

Zámek Slavkov - Austerlitz:

09:00-17:00 kostýmované prohlídky zámku s Napoleonem, běžné prohlídky zámku a podzemí

Neděle 2. prosince 2012

Prace, Mohyla míru

10:30-11:00 pietní akt

Blažovice

14:00 Pobožnost za padlé u Boží muky pod Starými vinohrady

Slavkov u Brna

30. listopadu – 2. prosince

Vojenská ležení:

Stará pošta pozořická, Křenovice, Tvarožná

Zámek Slavkov-Austerlitz:

09:00-17:00 prohlídky zámku a podzemí

IDS JMK posílí dopravu

Rekonstrukce bitvy u Slavkova každoročně přiláká až deset tisíc návštěvníků. Dojde proto k posílení spojů na následujících linkách.

Linka 702 v trase Brno, Úzká (u OD TESCO) - motorest Rohlenka. Tato linka bude operativně posilována v uvedeném úseku na základě aktuální poptávky po přepravě řazením dalších autobusů navíc a to ve směru z Brna k motorestu Rohlenka v době od 10:30 do 13:30 a ve směru od motorestu Rohlenka do Brna v době od 15:30 do 17:30. Linka 702 má na trase tyto zastávky: Brno, Úzká - Brno, Autobusové nádraží (jen ve směru z Brna) - Brno, Zvonařka (jen ve směru do Brna) - Brno, Tržní - Brno, Černovičky - Brno, Slatina, sídliště - Šlapanice, Bedřichovice, rozc. - Jiříkovice, motorest Rohlenka. Na lince platí Tarif IDS JMK. Jízdné z Úzké na Rohlenku činí 27 Kč, držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100+101 si dokoupí jízdenku za 16 Kč.

Pro přepravu návštěvníků ze Slavkova u Brna a Holubic na rekonstrukci bitvy a zpět bude v době od 13:00 do 19:00 mimořádně odkloněna linka 106 obousměrně mezi zastávkami Brno, Tržní a Slavkov u Brna, aut. st. po trase a zastávkách linky 601 (linka 106 tak nebude vedena po dálnici, ale po souběžné státní silnici). Tímto bude zajištěno přímé spojení ze Slavkova u Brna a Holubic k motorestu Rohlenka a zpět. Ze Slavkova u Brna k Rohlence bude linka 106 odjíždět v časech 12:52 a 15:22, zpět z Rohlenky do Slavkova u Brna v časech 15:55 a 18:55. Na lince rovněž platí Tarif IDS JMK. Jízdné ze Slavkova u Brna na Rohlenku činí 27 Kč

Akce jsou pořádány Projektem Austerlitz každoročně od r. 1998. Akce je pořádaná s významnou finanční participací Jihomoravského kraje členy Projektu Austerlitz, AusterlitzPro, městem Slavkov u Brna, obcemi Prace a Tvarožná a Středoevropskou napoleonskou společností ve spolupráci s dalšími obcemi bojiště. Partnerem akce je Czech Tourism. Dlouholetým generálním partnerem je Českomoravský cement, a.s. Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, JUDr. Michala Haška.

(red), ilustrační foto: Tomáš Trojan


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit