Na Mohyle míru připomenou 205. výročí bitvy u Waterloo

Brno, 11. června 2020 – Bitva u belgického města Waterloo, kde francouzská armáda utrpěla drtivou porážku, znamenala pro Evropu konec napoleonských válek. Letos od této události uplyne 205 let a Památník Mohyla míru se rozhodl k jejímu výročí na sobotu 13. června připravit bohatý program pro děti i dospělé.

pamatnik mohyla miru

Mohyla míru byla postavena k uctění památky padlých v bitvě u Slavkova, kde Napoleon se svou armádou slavně zvítězil. „Tentokrát ale chceme připomenout jinou slavnou bitvu, která naopak znamenala Napoleonův konec. Bitva u Waterloo proběhla 18. června 1815, účastnilo se jí 188 tisíc vojáků a kolem 45 tisíc z nich padlo nebo bylo raněno. Britští dělostřelci zkrátili granátům zápalné šňůry, takže vybuchovaly francouzským vojákům přímo nad hlavou a způsobily v jejich řadách velké ztráty,“ přiblížil vedoucí Památníku Mohyla míru Petr Bělohoubek. Další zajímavosti o bitvě najdete na infopanelech v areálu Mohyly míru a zájemci si mohou vyplnit i zábavný kvíz.

Během dne se budou konat celkem tři panoramatické prohlídky slavkovského bojiště komentované z Prateckého návrší, které přiblíží bojovou taktiku a postup vojsk. Dětem je určeno čtení s panáčkem Mohyláčkem – vyslechnou si původní pohádkový příběh s napoleonskou tematikou. Po celý den budou také otevřeny muzejní expozice a kaple Památníku Mohyla míru, pod jejíž podlahou se nachází kostnice s ostatky padlých nalezenými na bojišti. Multimediální expozice Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805 seznámí se všemi detaily tohoto vojenského střetu, Fenomén Austerlitz přináší pohled na bitvu očima současníků, historiků i filmařů.

Program ve 20.30 hodin zakončí letní kino připravené ve spolupráci s Kinem Art, které nabídne velkolepý historický film Waterloo režiséra Sergeje Bondarčuka z roku 1970. Epická výprava, dokonalé kostýmy a 17 tisíc statistů zaručují divákům skvělý zážitek, který je vtáhne přímo doprostřed bitevní vřavy. Návštěvníci akce budou moci v kavárně Památníku Mohyla míru poprvé ochutnat limitovanou edici vína „Vin du bataillon“ vyrobenou speciálně pro Muzeum Brněnska. Zahrnuje přívlastková suchá vína odrůd ryzlink rýnský a rulandské modré.

Program akce Waterloo 205:

  • 9:00 Zpřístupnění areálu Památníku Mohyla míru veřejnosti
  • 11:00 Čtení pohádky s Mohyláčkem
  • 12:00 Panoramatická prohlídka slavkovského bojiště z Prateckého návrší
  • 14:00 Čtení pohádky s Mohyláčkem
  • 15:00 Panoramatická prohlídka slavkovského bojiště z Prateckého návrší
  • 17:00 Čtení pohádky s Mohyláčkem
  • 18:00 Panoramatická prohlídka slavkovského bojiště z Prateckého návrší
  • 20:30 Letní kino: Waterloo (1970)

Akce se uskuteční za každého počasí.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...