Jihomoravské inovační centrum spustilo konzultační program COVID-19

Brno, 15. dubna 2020 - S rychlou pomocí pro jihomoravské podnikatele přišla inovační agentura JIC. Těm, které pandemie výrazně zasáhla, nabízí konzultanty bezplatně. Firmy z jižní Moravy s inovativním produktem nebo službou mohou od 6. dubna využít služeb zkušených profesionálů, kteří mají zkušenosti s vlastním podnikáním nebo manažerskou pozicí a jsou připraveni majitele firem a manažery v nelehké situaci podpořit.

jic covid

„Prognózy dopadů současné pandemie koronaviru nejsou povzbudivé. Naším úkolem je firmy podpořit teď i v dalších náročných měsících a letech. Místním podnikatelům proto v tuto chvíli nabízíme dvacet hodin času konzultací zdarma. K tomu mohou využít devadesátiminutový helpdesk s našimi konzultanty,“ přibližuje detaily ředitel JICu Petr Chládek.

Samotné konzultace mohou využít malé a střední firmy z Jihomoravského kraje s vlastním produktem nebo službou, které významně zasáhly dopady pandemie COVID-19. „Mezi konzultanty JICu je spousta zkušených podnikatelů, manažerů a konzultantů. Během své kariéry se někteří z nich museli s podobnou krizí vyrovnávat už v roce 2008. Teď mohou své zkušenosti předat a pomoci podnikatelům aktuální situaci co nejlépe překonat,“ vysvětluje jeden z konzultantů Martin Dokoupil, mimo jiné také spolumajitel firmy Tierra Verde.

Podle jeho slov je jejich úkolem hlavně podpořit podnikatele v řízení rizik spojených s pandemií, snížení negativních dopadů pandemie na jejich podnikání a zároveň pomoci jim využít příležitosti, které aktuální situace nabízí. „Nechceme dělat firmám krizové manažery, chceme být pro ně partnerem k diskuzi nad současnou situací, pomoci jim zorientovat se a podpořit je v tom, aby našly správné řešení,“ upřesňuje Martin Dokoupil.

Kromě dvacetihodinových konzultací budou konzultanti k dispozici i na telefonu. „Klientům věnují ze svého vlastního času až devadesátiminutovou telefonickou konzultaci bez nároku na jakýkoliv honorář,“ dodává ředitel JICu Chládek. Stačí když se zájemci zaregistrují na internetových stránkách www.jic.cz na helpdesku, vyberou si odborníka na danou problematiku a termín.

Opatření reagují i na výsledky průzkumu, které u svých klientů agentura v minulých dnech provedla. „Z něj vyplývá, že dvě třetiny našich klientů očekávají v krátké době negativní dopady na své fungování. Mezi hlavní výzvy řadí obchod, krizové řízení a plánování, vzdálenou spolupráci a řízení cashflow,“ přibližuje výsledky průzkumu Petr Chládek s tím, že mezi nejohroženější firmy patří ty s vysokou závislostí na úvěrech a dotacích.

Krize přinese dvě změny v podnikatelském ekosystému
„Domnívám se, že dopady aktuální krize budou ekonomicky výrazně tvrdší než ty, které přinesla ekonomická krize v roce 2008,“ sdílí svou představu ředitel JICu Petr Chládek. „Výsledkem budou dvě zásadní změny podnikatelského prostředí. Dopady krize povedou k tomu, že mnoho lidí, kteří doposud fungovali v zaměstnaneckém poměru, se budou z různých důvodů chtít raději postavit na svoje nohy, budou zakládat vlastní firmy. Úkolem inovačních center je, aby jim v tom pomohla.“ Druhá změna podle jeho slov proběhne velmi pravděpodobně na úrovni samotných strategií firem. „Nová situace si vyžádá nové byznys modely, firmy budou možná muset dokonce přicházet s úplně jinými produkty,“ dodává Chládek, který je přesvědčen, že právě inovační centra budou hrát v budoucnu důležitou roli v tom, jak velké dopady bude krize na české podnikatelské prostředí mít.

S tím souhlasí i Jan Vitula, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, který je společně s městem Brnem a brněnskými univerzitami jedním ze zřizovatelů inovační agentury. „Schopnost JICu poskytnout prostřednictvím svých konzultantů mimořádně kvalitní poradenství může být v této kritické době jedním z klíčových momentů, které umožní firmám přežít a navíc zlepšit věci, kterými by se jinak neměly čas zabývat. Čeká nás těžká doba a já doufám, že JIC je jednou z důležitých institucí, které mohou pomoci firmám projít ji vítězně,“ věří náměstek Vitula.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...